České balóny na hranici vesmíru

9. říjen 2011 | 06.00 |

czANSOTaké v České republice se podařilo nadšencům dostat svůj balón do stratosféry. Počátkem září 2011 byl po bezmála jeden a půl roční přípravě vypuštěn skupinou czANSO vyrobený balón napuštěný heliem do vesmíru. Už při přípravě balónu, jehož cestu k vesmíru chtěli zdokumentovat, musela skupina nadšenců zdolat nejrůznější nástrahy. Nemalé problémy jistě měli s nízkými teplotami, kdy vypovídají službu baterie, nebo s modulem GPS, který ve výškách nad 18 km správně neměří. Přesto jejich balón vystoupal do výšky 31 km a pořídil úchvatné záběry a videa naší planety.

Balón s boxem vybaveným záznamovým zařízením startoval dne 3.9. 2011 z obce Škvorec, po svém naplnění heliem. Během letu vzhůru zaznamenal nejnižší teplotu -46°C. jeho objem se vlivem nízkého okolního atmosférického tlaku zvětšoval až na 9 metrů. Během 1h a 35 min letu vystoupal průměrnou rychlostí 5,4 m/s do výšky 31 084 m.  Pak praskl a řítil se k Zemi rychlostí až 162 km/h. Sestup trval 40 minut průměrnou rychlostí 13 m/s.Box s videokamerou na padáčku přistál zcela neporušený ve vzdálenosti 49 km od místa vypuštění. Místo přistání bylo velmi šťastné - balón přistál na poli a skupina jej rychle dohledala pomocí GPS a signální sirenky.

O úspěchu svědčí velké množství kvalitně pořízených fotografií a videí, které můžete spatřit na internetových stránkách projektu http://czanso.com/flight/index.php?c=reportaz

Ve stejný den vzlétl do vesmíru i balón projektu Fénix, který  startoval z geografického středu České republiky. Uvnitř polystyrenového boxu byl GPS lokátor, který zasílal svoji aktuální polohu textovými zprávami nebo v reálném čase prostřednictvím mobilních dat. Obraz zaznamenávaly kamery/fotoaparáty Toshiba Camileo BW10 a GoPro HD Hero. Protože ve stratosféře je docela zima, teplotu pomáhal udržovat ohřívací sáček.

Fénix dopadl téměř šedesát kilometrů od místa startu, u Netína na Vysočině. Bohužel technika zradila a se týmu nepodařilo z médií kamery a fotoaparátu získat žádná data o letu balónu.Informace o projektu:  http://www.tichopopesine.cz/

Zdroj fotografie: http://czanso.com/flight/index.php?c=fotky-z-balonu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře