Přesýpací hodiny za Neptunem

17. říjen 2011 | 06.00 |

Za Neptunem se nachází spousta zajímavých těles ležících v Kuiperově pásu. Jeden z objektů zde ležících, vzbudil pozornost v uplynulých dnech na setkání European Planetary Science Congress v Nantes. Jde o planetku známou už 10 let, která má označení 2001 QG298. Je od nás tak daleko, že během 10 let až do současné doby nebylo možné zachytit její přesnější tvar. A tak astronomové pozorovali změny jasnosti a zjistili, že se otáčí s frekvencí jednou za 7 hodin. Ale maximální výchylka změn jasnosti se s časem dost měnila a periodická změna svítivosti měla neobvyklý průběh.

Planetky mívají různé, neobvyklé tvary a tak při své rotaci mohou odrážet více či méně slunečního světla, které na jejich povrch dopadá. Nová měření změny svítivosti ukázala, že se jedná vlastně o dvojplanetku. Ale nejedná se o běžnou dvojplanetku, kdy obě složky obíhají kolem sebe. Jejich pohyb je nezvyklý, protože se přímo dotýkají. Jak se postupně mění vzájemná poloha Země a 2001 QG298, tak během své otočky někdy bývají vidět obě složky a v dalším okamžiku pouze jedno z těles, za kterým je ukryta druhá složka dvojplanetky. Jejich pohyb připomíná kutálení slepčích vajec, které se navzájem dotýkají přes své špičky. Z velké vzdálenosti to může dokonce připomínat jako otáčení přesýpacích hodin nebo obrovské vrtule větrné elektrárny.

Zřejmě tento vesmírný objekt nebude díky svému počínání jediným. Dá se předpokládat, že po tomto zjištění povedou podobné změny jasnosti jiných objektů k objevení podobných dvojplanetek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře