Led je už i na Merkuru

21. říjen 2011 | 06.00 |

mercury1Nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur má svou oběžnou dráhu tak blízko u Slunce, že teploty na straně přivrácené ke Slunci přesahují až 430°C. Když k tomu přidáme skutečnost, že Merkur  nemá atmosféru, pak to je navíc příčinou velmi velkých teplotních rozdílů dosahujících až 700°C. I když na Sluncem neozářené polokouli panují teploty až –180°C je neuvěřitelné, že by se zde mohl nacházet led.  Po prozkoumání asi 45% povrchu Merkuru  v 70. letech minulého století sondou Mariner 10 se od letošního roku úspěšně pohybuje po jeho oběžné dráze sonda Messenger.  Tato sonda na Merkuru odhalila rozsáhlé ledové plochy.

Podezření, že na Merkuru může být led, měli vědci už před 20 lety díky radarovému výzkumu Merkuru ze Země. Na pólech byly odhaleny menší zrcadlové plochy, které naznačovaly přítomnost ledu. Díky umělé družici Merkura sondě Messenger (Merkury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) jsou tyto ledové plochy potvrzeny. Nakonec to nebude ani nikterak divné, protože prý že celá jedna pětina oblasti z 200 kilometrů  Merkurova pólu se nachází v neustálém stínu a to umožňuje trvalou existenci ledu na planetě, která bývá považována za dost žhavou.

Doufejme, že nám sonda Messenger během roku svého obíhání kolem Merkuru odpoví na další otázky.  Pokud ne, již nyní se dokončuje další kosmická sonda, Beppi Colombo, připravovaná evropskými a japonskými specialisty. Pokud odstartuje v létě 2014, pak se k cíli se dostane až roku 2020.

Zdroj :  http://21stoleti.cz/blog/2011/10/11/temny-led-na-horke-planete/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře