Systém Galileo dnes umístí své první 2 družice

20. říjen 2011 | 06.00 |

Ve čtvrtek 20. října 2011 začíná Evropská vesmírná agentur (ESA) umísťovat na oběžnou dráhu kolem Země první dvě družice navigačního systému Galileo. Budou vyneseny  nosnou raketou Sojuz z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Konečně dojde na praktickou realizaci navigačního systému nezávislého na GPS, který je v plánech od roku 1999. Zprovozněn by měl být až s 18 družicemi, přičemž plně funkční bude až se 30 satelity v roce 2019. Proč chce Evropa svůj vlastní navigační systém?

Systém označovaný Galileo má vysílat 5 druhů signálů. Pro běžné uživatele to bude zdarma dostupný a veřejný navigační systém, který ocení zejména řidiči a turisté. Další signál bude zakódovaný pro komerční využití v podobě kontroly výběru mýtného na silnicích či pro vyměřování pozemků geodety. Třetí signál bude sloužit pro navigaci letadel ve stále houstnoucím leteckém provozu. Čtvrtá forma signálu bude šifrovaná pro speciální účely vládních a bezpečnostních organizací evropských států. Pátý signál bude určen pro záchranné a pátrací akce, kdy dokáže kontaktovat hledaného s informací, že se pomoc již chystá.

I když dnes používáme systém GPS, jeho odchylka je ve veřejném používání pořád velká. A v některých oblastech Evropy - zejména na severu, je jeho používání značně omezené. Galileo by měl lokalizovat polohu na Zemi s přesností až jednoho metru. Umožní to používání nového typu vodíkových atomových hodin, které jsou oproti dosud používaným rubidiovým až čtyřnásobně přesnější.

Galileo bude do doby svého plně funkčního období využívat i družice amerického systému GPS a ruského systému GLONASS. Zajímavostí je bezesporu to, že administrace systému Galileo má sídlo v Praze. Jak to tak bývá u tak velkých megalomanských projektů se jejich cena postupně navyšuje. Z původního rozpočtu 3,5 miliardy eur se cena vyšplhá přes 5,5 miliardy eur.

Doufejme, že za ty peníze bude systém plně funkční a spolehlivý desítky let a část prostředků do něj investovaných, se investorům ambiciózního projektu vrátí.

Poster o systému Galileo: http://www.newslab.cz/system-galileo/
Přenos z vypuštění družice je možné sledovat na: http://www.esa.int/SPECIALS/Galileo_IOV/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře