Jak přežije komár bombardování kapkami deště

25. říjen 2011 | 06.00 |

Pokud jste viděli přírodopisný film Mikrokosmos, jistě vás zaujaly záběry louky smáčené kapkami deště. Tady jsou bombardováni kapkami mravenci, slunéčka sedmitečná a další hmyz. Malí živočichové to nemají jednoduché, ale jsou často chráněni pevnými krovkami. A cosi počne takový titěrný hmyz jakým je třeba malý komár? Přerazí mu dešťová kapka křídlo nebo se bude kapkám deště nějak vyhýbat?  

Na komáry poletující v dešti se zaměřili vědci Georgia Institute of Technology v Atlantě. Vyrobili dešťový box, kde poletujícím  komárům simulovali déšť a snímali je vysokorychlostní kamerou. Na videu můžete pozorovat, že se komáři padajícím kapkám nijak nevyhýbají. A to i přesto, že co do velikosti je kapka vody srovnatelná s velikostí těla komára, ale její hmotnost je až 50x větší. Komár po zásahu kapkou sice ztratí stabilitu, ale náraz tak těžkého projektilu pro něj není smrtelný a pokračuje dále ve svém pohybu.

Pro lepší studium pohybu komárů v dešti  byli tito otravní živočichové nahrazeni polystyrénovými kuličkami naplněnými kapalinou tak, aby měly stejnou hmotnost jako komár. Pozorování kontaktů těchto kuliček s s kapkami vody ukázalo, proč komárům kapky nevadí. Při dopadu kapky na tělo komára se totiž kapka nerozbije a nerozstříkne, ale ztratí přibližně pouze 2 % své hmotnosti. Dojde k jejímu zdeformování, ale to nestačí na to, aby komárům vznikly trvalé následky nebo výrazně poznamenaly jejich let.

Výzkumníci se domnívají, že v budoucnosti vyrobí dálkově ovládaná mikroskopická bezpilotní letadélka velikosti komárů, které tak snadno budou čelit nástrahám počasí jako právě zkoumaní komáři.

Zdroj: http://www.newscientist.com/article/dn21077-mosquito-vs-raindrop-match-video-settles-urban-myths.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře