Nové energetické štítky spotřebičů

30. říjen 2011 | 06.00 |

energeticky štítekUž jsme si zvykli, že už při koupi nového elektrospotřebiče nesledujeme primárně pouze jeho cenu, ale zejména energetický štítek, kterým podle platné legislativy, musí výrobci nebo autorizovaní dovozci vybavit svůj výrobek. Energetický štítek se vyplatí studovat u elektrospotřebičů s jejichž použitím se uvažuje v řádu několika let. A tak při nákupu ledničky, mrazničky, pračky, myčky nádobí, sušičky prádla nebo i obyčejné žárovky je spotřeba energie rozhodně cosi, čím se jednotlivé spotřebiče vzájemně od sebe liší a podle čeho bychom si je měli vybírat. K tomu, abychom lehce a rychle poznali, jakou spotřebu energie mají, měli bychom si dobře všímat údajů na energetickém štítku. Energetické štítky se neustále vyvíjejí a prodělávají grafické i obsahové změny. Jejich vzhled se zjednodušuje, kvůli jazykovým bariérám se místo textu začínají používat jen grafické symboly. Novinkou bude od listopadu štítkování televizorů.

Z energetického štítku se především dozvíme energetickou třídu neboli zařazení spotřebiče mezi třídy A až G, kde A je nejúspornější a G nejméně úsporné. Každý výrobek má ale svou bližší specifikaci.

Zatímco klasické žárovky se pohybují ve spodních třídách D až G, jsou spořivé kompaktní zářivky v třídách A a B. Sušičky prádla, energeticky náročné spotřebiče, se pohybují v třídách C a D a například chladničky se už nesmí prodávat v třídě horší než je D. Navíc, protože výrobci přicházejí na trh se stále úspornějšími modely, jejichž provozní náklady na spotřebu energie klesají, dosáhly brzy některé spotřebiče na třídu A. Proto se muselo se u některých spotřebičů (např. u 95% praček a chladniček) zavést označení nových tříd pomocí znamének +.  A tak se některé výrobky pyšní i několika ++. Často se však jedná o energetické označení podle testů v laboratořích, kdy spotřebič typu myčky má sice při použití ekoprogramu malou spotřebu, ale výsledek mytí nádobí je dosti tristní.

Na nové generaci energetických štítků (pro lednice, mrazáky, pračky, myčky, televize) se nově objeví informace o spotřebě energie za rok a stupnice nového štítku bude mít jen 7 stupňů. U těch výrobků, kde se většina výrobků dostane do třídy A, bude možné zavést další rozlišení pomocí tříd A+ až A+++. Tak je tomu dnes například u lednic.

Na energetických štítcích praček se kromě výrobce a modelu, třídy energetické účinnosti a roční spotřebě energie objeví i emise hluku  při praní a při odstřeďování (v dB), roční spotřeba vody (založená na 220 standardních cyklech ročně a praní při 60°C i 40°C a s poloviční náplní), jmenovitá kapacita pračky, třída účinnosti sušení odstřeďováním.

U myček nádobí bude na energetickém štítku přehledněji uvedena roční spotřeba energie a roční spotřeba vody (založené na 280 standardních mycích cyklech ročně), třída účinnosti sušení, jmenovitá kapacita myčky  (počet sad nádobí) a emise hluku.

Nové energetické štítky pro televizory budou kromě výrobce a označení modelu a třídy energetické účinnosti, obsahovat roční spotřebu energie (v zapnutém stavu 4 hodiny denně), spotřebu energie v zapnutém stavu, viditelnou úhlopříčku obrazovky v cm a inch. Energetický štítek televizoru bude rovněž obsahovat symbol, který značí snadnou viditelnost vypínače, kterým se přijímač uvádí do vypnutého stavu s příkonem do 0,01 W.

Pro světelné zdroje, sušičky prádla nebo elektrické trouby zatím platí staré štítky. Klimatizací se bude týkat  změna až od roku 2013. Další úprava štítků se plánuje na rok 2014.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře