Pokus o plášť neviditelnosti

5. listopad 2011 | 06.00 |
› 

Kouzelníci tento trik často používají - nechají viditelný předmět zmizet. Jejich iluze často spočívá ve vhodném zamaskování předmětu, používání černého podkladu nebo zrcadel k tomu, aby nám ošálili zrak. Také vědci se snaží nejrůznějšími experimenty vyrobit něco jako plášť neviditelnosti.a částečně se jim to podařilo zatím v kapalině.

Skupina vědců  z University of Texas v Dallasu chtěla vytvořit takové zařízení, které by bylo schopné odklonit světelné paprsky a tak během několika sekund nechalo zmizet daný předmět. Problémem, který museli při výzkumu vyřešit, bylo najít prostředek, jež by umožnil rychlé změny teplot. Jako nejlepší řešení se nakonec osvědčily pláty z uhlíkových nanotrubic.

Ty pracují na podobném optickém jevu jakým je fata morgana v v atmosféře. Při ní lze pozorovat obraz vzdáleného objektu zrcadlícího se ve vzduchu atmosféry. Fata morgana může vzniknout při teplotní inverzi, kdy teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá. Tak vznikají vzájemně stabilní vrstvy vzduchu s rozdílnými teplotami a ty mají pak odlišné indexy lomu, což způsobuje odklon směru dopadajících světelných paprsků k pozorovateli. Pozorovatel fata morgany se pak domnívá, že před sebou vidí předměty, které jsou ve skutečnosti nesmírně vzdálené. Na sluncem rozpálené silnici tak můžeme pozorovat něco jako zrcadlící se vodní hladinu. Stejnou "halucinaci" prožívají lidé v pouští, kdy si myslí. že vidí v dálce před sebou vodní plochu, ale ve skutečnosti se jedná o odraz oblohy.

Vědci využili pevné stavby a vynikající vodivosti uhlíkových nanotrubic, kde se díky minimálnímu odporu mohou elektrony pohybovat téměř volně. Jsou schopné výborně odvádět  teplo, což je v daném zařízení potřebné. Nanotrubice  jsou pomocí elektrického proudu snadno zahřáty na vysokou teplotu a díky rychlému přenosu do okolí způsobí teplotní spád. Proto se světelné paprsky začnou ohýbat od objektu, který najednou zmizí, ačkoliv je jen skrytý za zařízením. Rychlá změna teploty nanotrubic vytvoří dojem okamžitého zapnutí či vypnutí maskovací schopnosti zařízení. To vše se zatím odehrává v kapalině a drobné zařízení ukrývá předměty v Petriho misce.

Snahou vědců je vylepšit objevený princip natolik, aby  se mohl používat i v praxi.

podle Heleny Vreckové

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře