Má zaplněná čtečka větší hmotnost než prázdná?

7. listopad 2011 | 06.00 |

Zajímavý výsledek přinesl výzkum týkající se hmotnosti čtečky knih, který podle deníku New York Times provedl profesor Kubiatowicz. Čtečky knih se brzy stanou velmi užitečnými a běžně používanými nástroji na organizaci dokumentů a zejména na čtení knih, novin  a časopisů. Ušetří nám čas běhat pro knihy do knihoven a obchodů  či  kupování novin v novinových stáncích. Do své paměti uloží stovky až tisícovky knih, které nemusíme fyzicky přenášet. Podle profesora Johna Kubiatowitze však každé stažení knihy do čtečky má vliv na její hmotnost. Znamená to, že čím více knih je ve čtečce uloženo, tím je její hmotnost větší? Ano, ale tento vliv je sice nepatrný ale údajně měřitelný.

Místo kilogramů knih, novin, časopisů a dalších dokumentů přibere podle průzkumu čtečka velmi nepatrnou hmotnost. Každá kniha prý zvýší hmotnost čtečky o ekvivalent hmotnosti jediné molekuly DNA. Počítačový výzkumník využil k výpočtu přidané hmotnosti známý Einsteinův vztah mezi energií a hmotností E = m.c2. Čtečka naplněná knihami má díky Einsteinovu vztahu nepatrně větší hmotnost než čtečka prázdná. Data uložená ve čtečce znamenají elektrony držené na určitém místě v paměti zařízení. I když elektrony v zařízení již byly, jejich umístění na konkrétním místě místo jejich "volného pohybu" vyžaduje o něco více energie - zhruba miliardtinu mikrojoule na jeden bit dat. Kubiatowicz zjistil svým výpočtem, že zaplnění paměti čtečky o kapacitě 4GB zvýší její hmotnost o miliardtinu miliardtiny gramu. To je samozřejmě nesrovnatelné s reálnou podobou asi 3 500 knih o celkové hmotnosti dvou tun.

Výzkum je to jistě pozoruhodný, ale obávám se, že profesor do svých výpočtů nezahrnul mnohem větší vliv energie "uložené podle Einsteinova vztahu do hmotnosti" čtečky. Samotné nabití akumulátoru na plnou kapacitu jistě představuje řádově mnohem větší příspěvek hmotnosti než zmiňované ukládání dat do paměti.

Další vlivy na hmotnost čtečky jsou neméně významné -  usazování nečistot v podobě prachu, opotřebování povrchu čtečky třením nebo vliv energie dodané zahříváním čtečky okolním prostředím.

Zdroje: http://www.nytimes.com/2011/10/25/science/25qna.html?_r=2

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší