Bude se měřit čas ještě podle Greenwiche?

10. listopad 2011 | 06.00 |

greenwich timeNejdříve lidé používali sluneční čas, který však závisí na poloze místa na Zemi a tak se s rozvojem cestování přešlo na pásmový čas. Ten platí pro oblast obklopující 15° od daného poledníku a je určen svým posunem od koordinovaného světového času UTC. Základní časové pásmo (UTC) se rozkládá kolem nultého poledníku, který prochází londýnskou Královskou observatoří v Greenwichi. Bývá označován jako Greenwichský čas (GMT) a platí od mezinárodní konference ve Washingtonu v roce 1884.  Tento způsob určení času, založeného na rotaci Země kolem své osy, má být nahrazen univerzálním koordinovaným časem (UTC), který bývá označován jako čas atomový a používá se už od roku 1972. Na konferenci v Londýně minulý týden řešilo 50 vědců z celého světa problém, jak přejít celosvětově na přesnější atomové měření času.  Tento způsob měření času je pro konzervativní Brity stále jezdící vlevo, měřící v loktech, stopách či librách zatím nepřijatelný.

Daleko přesnější atomový čas se liší o zlomky sekund proti času definovaném rotací Země a musí se podle aktuální potřeby téměř každým rokem přizpůsobovat přidáváním "přestupné" sekundy. Podle návrhu vědců, by tento způsob úpravy atomového času na čas sluneční, měl přestat. Souvisí to se stále nutnější potřebou synchronizace času při provozování telekomunikačních a satelitních sítí, kde navigační systémy vyžadují přesnost v miliardtinách sekundy (nanosekundách). Tímto nenadálým vkládáním sekundy navíc může  být v činnosti některých systémů vnesena krátkodobá nestabilita vedoucí ke chaotické spolupráci mezi jednotlivými systémy.

Konference připravila návrh na zrušení vkládané sekundy, podle kterého bude Mezinárodní telekomunikační unie (UIT) na svém lednovém zasedání o jeho přijetí hlasovat. Pokud bude návrh přijat, začne se atomový čas postupně vzdalovat slunečnímu, a to o minutu za 60 až 90 let, a za hodinu asi za 600 let. Pak by záleželo na přijatých pravidlech, po jakém čase se rozdílové minuty či hodiny vkládaly.  

Zdroj obrázku: http://m6k2.bloguje.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře