Vodní míček Waboba

16. listopad 2011 | 06.00 |

Ve vodě se dají provozovat nejrůznější házecí  hry s nafukovacím míčem, míčem na vodní pólo či s obyčejným tenisákem. Všechny jmenované a známé  míče předčí právě ve vodě míček Waboba, který se dokáže neskutečně odrážet od vodní hladiny!  Míček o obvyklém průměru 5,5 cm a hmotnosti kolem 82 gramů je vyroben ze směsi polyuretanů s potažením z lycry.  Jak tento míček funguje?

Za vynálezce míčku Waboba nazvaného prý podle posvátné kozy Waboba vyskytující se pouze ve vysokých polohách na hoře Annapurna, je Jan von Heland žijící ve Švédsku. K názvu jej zřejmě inspirovaly skoky této horské kozy, které asociují odskoky míčku od vodní hladiny. Ve skutečnosti je to zřejmě složenina vzniklá ze slov "water bouncing ball". Vynálezce míčku si všiml po náhodném házení létajícího talíře frisbee dnem vzhůru na hladinu bazénu, jeho odrazu, který připomínal skákající rotující kámen v žabkách na vodě. Po letech testování nejrůznějších materiálů dospěl k vhodné hustotě a měkkosti míčku, který disponuje fantastickým chováním při dopadu na vodní hladinu.

Příjemný materiál je směsicí různých polyuretanů, které zajišťují nejenom to, že se míček nepotopí, ale dokonce se při svém dopadu na vodní hladinu deformuje. Zploští se natolik, že se jeho plocha kontaktu s vodní hladinou výrazně zvětší. Přitom se povrch kapaliny lehce prohne a tím vymrští míček zpět do vzduchu. Vhodná rychlost hodu a úhel sklonu k vodní hladině zajišťují až dvacetinásobné odražení od hladiny a to až do vzdálenosti kolem 50 metrů.

Švéd založil následně firmu, vynález si dal patentovat  a začal nabízet míčky v různých barevných variantách. Míček Waboba je určen jen na házení s odrazy od vodní hladiny a začíná být dostupný už za ceny kolem 250 Kč i na českém internetu. Že by ideální vánoční dárek?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře