Zvýšená radioaktivita nad Českou republikou

12. listopad 2011 | 06.01 |

iodidMěřením radioaktivity v ovzduší se zabývá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který v minulých dnech naměřil zvýšený výskyt radioaktivního jódu. Příčina zvýšeného výskytu radioaktivity není zatím známa a jeho koncentrace v ovzduší by neměla způsobovat zvýšená zdravotní rizika. Státní úřad pro jadernou bezpečnost se přesto obrátil na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby mu pomohla zdroj radiace odhalit.

Podle sdělení MAAE by radioaktivita v řádu mikrobecquerelů neměla pocházet z problematické jaderné elektrárny v japonské  Fukušimě, ale zdroj by měl být někde v Evropě.

Radionuklid  jódu I131 se  dostane do těla dýcháním, shromažďuje se hlavně ve štítné žláze a svou velkou radioaktivitou ohrožuje organismus. Ve štítné žláze se totiž  tvoří hormon tyroxin, který obsahuje atom jodu. Proto si štítná žláza z krve zadržuje potřebný jód a uchovává si jej pro další spotřebu. Stává se tak na několik týdnů  radioaktivním zářičem uvnitř našeho těla, neboť tento radioaktivní izotop jódu má poločas rozpadu 8 dnů. Tím se štítná žláza stává možným zdrojem nádorového bujení či  mutací.

Pokud by izotop I131 pocházel z havárie jaderné elektrárny, mají obyvatelé v jejím okolí dokonce k dispozici tablety obsahující jód. Jejich konzumací nasytí  tento stabilní jód štítnou žlázu, která pak  další radioaktivní jód nepřijme a jeho přebytek je z těla vyloučen. V nouzi se dá použít prý i jodová tinktura.

Nic se však nemá přehánět, protože zvýšený příjem jódu je škodlivý. Nadbytek jodu v těle může stimulovat zvýšenou aktivitu štítné žlázy, a tím i vyvolat hypertyreózu (Basedowowa choroba, struma, poruchy metabolismu).

Zdroj obrázku: http://www.samoleceni.cz/8588001047993/jodid-draselny-65-vulm-por.tbl.nob.4x65mg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zvýšená radioaktivita nad Českou republikou veru drvi 19. 12. 2011 - 00:36