Baseball na vesmírné stanici ISS

1. prosinec 2011 | 06.00 |

Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS si kosmonauti krátí čas různým způsobem. Zvláště, když jste na misi dlouhé pět a půl měsíce. Velmi kreativním byl astronaut Japonské vesmírné agentury (JAXA)) Satoshi Furukawa, kterému vůbec nevadilo, že nemá k baseballu spoluhráče a zahrál si baseball sám proti sobě. Jeho video se stalo po návratu na Zemi internetovým hitem. Předvádí nám současně roli nadhazovače, který zároveň dokáže míček odpálit a také chytit.

Pěkným způsobem demonstruje Newtonovy pohybové zákony. Působením síly ruky uvede jako nadhazovač míček do pohybu, který pak setrvává v pohybu rovnoměrném přímočarém, dokud na něj nepůsobí baseballová pálka silou a nezmění jeho směr pohybu a rychlost. Aby mohl míček vůbec odhodit z ruky, musí být nohami zapřený o podlahu stanice, aby se podle zákona akce a reakce nepohyboval opačným směrem než rukou odhozený míček. Naopak se nohou odrazí, aby svému tělu udělil v beztížném stavu dostatečné zrychlení a míček tak předběhl a připravil se na úder s pálkou.

Furukawa přiletěl na ISS společně s krtečkem na raketoplánu Atlantis. Ve svých čtyřiceti sedmi letech vytvořil nový japonský rekord v počtu dnů strávených ve vesmíru během jedné mise. Na ISS se strávil 167 dnů a šest hodin. Během svého pobytu velice rád tweetoval. Na adrese http://twitter.com/Astro_Satoshi se můžete mnohé dozvědět o pobytu ve vesmíru a o fyzičce astronautů. Rád často organizoval videokonference, které měly za úkol povzbudil mládež, která byla postižena zemětřesením a tsunami. Bývalý chirurg Furukawa během svého pobytu ve vesmíru, provedl sérii lékařský experimentů. Mezi jinými se podíleli na zavádění diagnostického systému, který má umožnit kontrolnímu středisku efektivněji monitorovat fyzickou kondici astronautů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře