Skleněná harfa

7. prosinec 2011 | 06.00 |

Hru na skleničky s vodou povýšil na skleněnou harfu Alexander Zoltán. Přímo před očima svých vděčných diváků si skleničky s vodou do své harfy naladí. Výšku tónu reguluje přiléháním vody do skleničky nebo jejím vysáváním pomocí balónku. Svými prsty přejíždí po krajích skleniček a tím je rozeznívá. Vytvoří si tak ze skleniček otevřené kapalinové rezonátory, kde je výška tónu dána vzdáleností hladiny vody ve skleničce od jejího okraje. Každá z 22 sklenic tak v jeho skleněné harfě dává určitý tón jako jednotlivé klávesy na varhanách. 

Jeho vystoupení je překvapivě zvučné a hlasité. Zvuk tvořený glizandem může asociovat tóny varhan nebo Panovy flétny, které jsou však zesíleny vestavěnou zesilovací aparaturou. ta je pro přihlížející posluchače téměř nepostřehnutelná.

Skleněnou harfu údajně poprvé sestavili kolem roku 1730 v jižním Německu. V polovině 18. století se začala být populární v celé Evropě a stala se běžným hudebním nástrojem. Několik skladeb pro ni složil i W. A. Mozart. V roce 1762 v Londýně Benjamin Franklin skleněnou harfu zmodernizoval do podoby propracovanější skleněné harmoniky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře