Svatozář vrtulníků

10. srpen 2010 | 06.00 |

vrtulnikNěkteré fyzikální jevy nemají jména podle svých objevitelů ani podle vědců, kteří je zkoumali. Budete se divit, ale nesou třeba jména padlých vojáků. To je případ Kopp-Etchellsova jevu, který nese jména vojáků - desátníků Benjamina Koppa a Etchellse, kteří byli smrtelně zraněni během války v Afghánistánu v roce 2009. Tělesné orgány Koppa (např. srdce) byly po jeho převozu do USA použity ke transplantacím.

Při provozu vrtulníků v písčitém prostředí vznikají kolem rotujících listů efektní optické úkazy připomínající jiskření podobné při křesání kamínků zapalovače nebo při broušení kovového předmětu na kotoučové brusce.

Při vzletu nebo přistávání vrtulníku dochází rotací listů k rozvíření jemného, okolního písku. Listy rotoru vrtulníku jsou vyrobeny ze slitiny titanu a niklu, což je sice velmi tvrdá látka, která je však odírána jemnými zrnky písku. Vlivem tření materiálů vzniká poměrně velký elektrostatický náboj. Tohoto efektu je možné si všimnout zejména v noci, kdy je kolem rotujících listů vrtulníku viditelná jiskřící korona.

Doufejme, že časem se budou tímto jevem zajímat vědci více než váleční fotografové a vojáci a přinesou přesnější vysvětlení tohoto efektu.

Více fotografií třeba na:  http://www.michaelyon-online.com/the-kopp-etchells-effect.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Svatozář vrtulníků michal* 20. 08. 2010 - 04:21
RE(2x): Svatozář vrtulníků fyzmatik 21. 08. 2010 - 08:00