Hankeho-Henryho permanentní kalendář

1. leden 2012 | 00.01 |

The Hanke-Henryho permanent CaSe začátkem nového roku 2012 si připomínáme 430. výročí platnosti gregoriánského kalendáře, zavedeného papežem Řehořem XIII., který nahradil juliánský kalendář císaře Julia Caesara z roku 46 před naším letopočtem. Gregoriánský kalendář  napravil postupné zpožďování kalendáře zejména vzhledem  k rovnodennosti či slunovratu, jejichž přesné stanovení bylo důležité pro církevní svátky. V období papeže Řehoře XIII. diference činila neúnosných 10 dnů a tak bezprostředně po svátku sv. Františka, připadajícím na čtvrtek 4. října následoval pátek 15. října. Dnes by tento rozdíl mezi juliánským a gregoriánským kalendářem činil 13 dní, proto také Vánoce např. v Rusku, kde se církev řídí ortodoxním (juliánským) kalendářem, nastávají až za 13 dní po římskokatolických Vánocích. Na gregoriánský kalendář tak jsme dnes zvyklí, ale může nám vadit například to, že každý rok připadá stejné datum (například 1. ledna) na jiný den v týdnu. Co kdyby nějaký kalendář stanovil, že každé datum v roce bude připadat na stejný den? S návrhem takovým přichází Hankeho-Henryho permanentní kalendář.

Matematikové z Johns Hopkins University v Marylandu přišli s netradičním pojetím kalendáře, který by měl 8 měsíců po 30 dnech 4 měsíce po jednatřiceti dnech. Délka dnů v jednotlivých měsících by byla uspořádána tak, aby běžný rok rok měl 4 stejně dlouhá čtvrtletí. Například leden a únor by měly 30 dní a březen 31, dále duben a květen zase 30 dní a červen 31, červenec a srpen 30 (krátké prázdniny!!!)  a září 31 a konečně říjen a listopad 30 a prosinec 31 dní. V takovém případě je kalendář pravidelný a tak každý rok připadají data vždy na stejný den v týdnu. Jenomže, kdo si navržené délky dnů v jednotlivých měsících dá dohromady zjistí, že mu 1 den chybí. Tak by musel jedenkrát za pět až šest let být přestupný rok, který by se vyřešil přidáním úplného týdne tak, aby bylo zajištěno, že opět následující rok bude mít shodná data se dny v týdnu roku předcházejícího.

Tento návrh kalendáře by umožnil rozplánování dnů v roce tak, aby církevní a státní svátky, dovolené či prázdniny byly každým rokem rovnocenně rozděleny.  To by přineslo zjednodušení finančního roku a jeho kalkulací.

Kromě svých výhod by měl samozřejmě i jisté nevýhody – někteří z nás by neměli třeba den, kdy by slavili narozeniny další problémy by mohli být spojeny například s označením 32. až 38. prosince.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře