Jak se bránit německé elektřině?

12. leden 2012 | 06.00 |

SRNV souvislosti s plánovaným odstavením jaderných elektráren v Německu přichází na řadu otázka, čím dosud instalovaný výkon Němci skutečně nahradí. Německá průmyslová skupina Bundesverband WindEnergie (BWE)  zveřejnila odhady, podle kterých by až 65 % výroby energie v Německu  mohly pokrýt větrné elektrárny.  Větrné elektrárny ale řadíme k nestabilním zdrojům energie. Každý podzim se o tom přesvědčuje zejména polská a česká přenosová soustava, která se musí vypořádat s obrovským náporem energie vyrobené ve větrných elektrárnách v Německu. Problém je v tom, ž e elektřinu nelze dlouhodobě skladovat a neplánované toky elektřiny pak způsobují zmíněné přetěžování přenosové soustavy. Polsko už zareagovalo – přílivu energie z Německa se bude bránit nainstalováním speciálních transformátorů na hranicích s Německem.

Také česká přenosová soustava bude čelit rostoucímu náporu elektřiny z německých větrných elektráren, a tedy i hrozbě blackoutů či poruchám v dodávkách.  A pokud Poláci omezí vstup nadbytečné  elektřiny ze zahraničí do své země,  bude o to více zatížena česká přenosová soustava.

Na severu Německa jsou v současné době postaveny větrné elektrárny o instalovaném výkonu  přes 27 000 MW (v ČR je dosud  pouze 150 MW). Jejich zvýšená výroba způsobuje rozdíly mezi sjednanými dodávkami a skutečnými toky. Německá přenosová soustava totiž ve větrných dnech, kdy elektřina proudí ze severu Německa na jih, sotva zvládá. Její tranzit se v těchto dnech až desetinásobně zvětšuje a pro Německo je pak jediným štěstím, že tak obrovské přebytky elektřiny mohou přetékat k polským a českým sousedům. Pokud bychom na své území elektřinu z Německa nepustili, zkolabovala by německá přenosová soustava. Podle předsedy dozorčí rady ČEZu Martina Romana by nám německé přenosové firmy měly za přenos platit sedm miliard korun ročně. Žádný zákon totiž českému provozovateli přenosové soustavy nenařizuje elektřinu Německa přenášet.

Kvůli náporům zelené elektřiny z Německa plánuje ČEPS investice do rozvoje přenosové soustavy, které by se měly vyšplhat až na 4,5 miliardy korun ročně. Do roku 2022 by se tak měla česká přenosová soustava rozrůst o nových 675 km a pět nových stanic. Pokud Polsko zabrání instalacemi svých speciálních transformátorů na hranicích s Německem zvýšenému přílivu elektřiny, bude muset reagovat také naše přenosová soustava adekvátním způsobem.

Zdroj obrázku: http://www.abendblatt.de/politik/article1773438/Erneuerbare-Energien.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak se bránit německé elektřině? valach-ostrawski 12. 01. 2012 - 12:54
RE: Jak se bránit německé elektřině? valsor 13. 01. 2012 - 22:55
RE: Jak se bránit německé elektřině? ondřej 14. 01. 2012 - 19:27
RE: Jak se bránit německé elektřině? loller 17. 01. 2012 - 23:09