Jak a proč odstranit sníh z auta?

18. leden 2012 | 06.00 |

Zima udeřila a sníh pokryl vše kolem. I naše čtyřkolové miláčky, které parkujeme venku. Nezbývá než vytáhnout smetáček a sníh z kapoty auta odmést. Některým řidičům se to nepodaří zřejmě z nedostatku času udělat pořádně a pak vrstva ponechaného  sněhu na kapotě auta zvyšuje odporovou sílu, což se projeví  následně na větší spotřebě auta.  Během jízdy se v autě se topí a sníh ze střechy také pomalu taje. Ovšem při prudkém brzdění může vlivem setrvačnosti celá vrstva sjet dolů na čelní sklo a pořádně tak vyplašit dezorientovaného řidiče v ten nejnevhodnější okamžik. Kapitolou samou o sobě je odstranění sněhu ze skel automobilu.

Po odmetení sypkého sněhu z oken nebývá větší problém, pokud na skle není námraza. Než bychom si sklo poškrábali ocelovou nebo plastovou sněhovou škrabkou, je často lepší použít některého z chemických rozmrazovačů. Rozhodně nezkoušíme sklo polévat příliš horkou vodou. I když vlivem dodání skupenského tepla tání ledu, dojde k jeho rozpuštění na vodu, může dojít ve studeném skle k nežádoucímu pnutí a následně k jeho prasknutí.

Pokud je sníh opravdu hodně sypký, mohou hudební nadšenci použít k částečnému odstranění sněhu z povrchu auta netradiční způsob pomocí výkonné audiosoupravy. Naladěním vhodné skladby může dojít k rozkmitání povrchu auta a tím k jeho následnému oklepání od sněhu. Každopádně je potřeba dávat pozor zejména na své ušní bubínky.

Na závěr bych doporučil, aby si cestující pořádně oklepali boty od sněhu při vstupu do auta. Sníh na botách ve vyhřátém autě taje a zůstává na podlaze. Postupně se voda odpařuje a dochází k zamlžení skel zevnitř. A pokud pak auto opět na noc odstavíme, dojde ke zmrznutí zkondenzované vody na sklech automobilu zevnitř a vzniklá jinovatka se pak odstraňuje ještě obtížněji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře