Vrána a Archimédův zákon

29. leden 2012 | 06.00 |

Vrány jsou překvapivě inteligentní ptáci a navíc využívají poznatky fyziky mnohdy více než někteří lidé. Známá jsou videa, kdy vrána rozbíjí ořech tím, že si jej v zobáku vynese na drát elektrického vedení nad silnici. Tam usedne, ořech upustí ze zobáku na silnici, kde je rozdrcen pod koly projíždějících vozidel. Pak už jen stačí počkat na červenou a sletět dolů si rozlousknutý ořech si sebrat. Některé vrány umí úžasně surfovat na střeše domů a ve vědeckých experimentech umí používat i jednoduché nástrojeMě si však získalo video, kde vrána využívá znalosti Archimédova zákona.

Ne že by vrána uměla tento zákon odcitovat, ale spíše jej používá s porozuměním. Problém, jak se dostat k pochutině v úzké skleněné nádobě s vodou vyřeší skutečně fyzikálně.  Kameny, které má připravené v pokusné voliéře, začne zobákem vhazovat do nádoby. Hladina kapaliny v nádobě vzroste podle objemu vhozeného kamene. Tak také kdysi Archimédes přišel na řešení problému syrakuského krále s falešnou zlatou korunou. Při koupeli v lázni jeho tělo vytlačilo stejný objem kapaliny jako byl objem ponořené části jeho těla.

Vrána vhazováním kamenů do vody pozoruje zvyšování její hladiny až do okamžiku, kdy je natolik vysoko, že na plovající pochutinu snadno dosáhne. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře