Hodinky s výškoměrem, teploměrem a kompasem

30. leden 2012 | 06.00 |

hodinky1V době používání mobilních telefonů, které překypují každým rokem spoustou nových aplikací, se zdá, že používání hodinek bude odzvoněno. Vždyť se stačí podívat na display mobilu a požadovanou aplikaci spustit. Ovšem ne všude je dostatečné pokrytí signálem a také s používáním internetu v mobilu může být problém. Naštěstí se výrobci hodinek nevzdávají a nabízejí jejich vysoce sofistikovanou podobu ve formě outdoorových náramkových počítačů. Ocení je zejména lidé pobývající často v terénu nebo pod  vodní hladinou. Já jsem měl to štěstí, že jsem si mohl dostatečně osahat produkt firmy Suunto ve variantě Vector. Nabízí kromě chronometrických funkcí také jedinečné funkce jako jsou barometr, výškoměr, kompas či teploměr. O zkušenostech s nimi se s vámi můžu podělit.  

Hodinky jsou poměrně robustní a v černo-oranžové variantě nepřehlédnutelným  doplňkem.  Jejich  velikost je však nesmírně důležitá pro velmi přehledné zobrazení  času a také světových stran. Hodinky s lehkým řemínkem pohodlně a  dokonale sedí na ruce při všech činnostech s nimi prováděnými. Zapuštěné sklo se navíc nedá tak snadno poškrábat.

Základní zobrazení  poskytuje digitální čas v hodinách a minutách, zkratku aktuálního dne a datum, které můžeme přepínat na sekundy. Zobrazení sekund na obvodové stupnici je pro mě poněkud zklamáním, protože rozdělení kruhu kvůli funkci kompasu musí být v jiném formátu než 60 možných políček pro zobrazení ubývajících sekund. Výrobce se však nevzdal a vyřešil obvodové elektronické sekundy po svém, takže si na zvláštní grafické odpočítávání sekund časem zvyknete. Měření času je velmi přesné, docházelo k odchylce necelé sekundy během týdne. Samozřejmostí jsou pochopitelně stopky s mezičasy, odečitatelné stopky, kalendář naprogramovaný až do roku 2089 a pro velké spáče i 3 nastavitelné alarmy.

Na základním displeji je ve všech zobrazeních okénko, kde směr dvou úseček se šipkou ukazuje vývoj tlakové tendence v uplynulých 6 hodinách. Neuvěřitelně jednoduchá pomůcka pro přibližné stanovení vývoje počasí v následujících hodinách. Když tlak prudce klesá, je patrné, že dojde ke zhoršení počasí a opačně. Setrvalá tlaková tendence pak značí stabilitu počasí. Skutečně to výborně funguje a zcela koresponduje s vývojem dalšího počasí dle přesně fungující meteostanice, podle které jsem tuto funkci porovnával. Tlak je automaticky zaznamenáván do paměti, takže si jeho přesný vývoj během uplynulých 24 hodin můžete zpětně vyvolat.Barometr, který je nedílnou součástí hodinek, měří v různých jednotkách tlak vzduchu v rozmezí 300 až 1100 mbar (hPa) nebo 8,90 - 32,40 inHg s přesností 1 mbar (0,05 inHg). Barometr je teplotně kompenzovaný a spolehlivě funguje na principu změny tlaku vzduchu působící na vnitřní aneroid. Samozřejmostí je přepočet okamžitého tlaku na tlak na úrovni hladiny moře, který je pak srovnatelný s naměřeným tlakem hlášeným na meteorologických stanicích. Srovnání barometru v hodinkách s domácím mechanickým barometrem i digitálním barometrem v domácí meteostanici dopadlo na výbornou. Rozdíly jsou na úrovni jednotek pascalů.

Barometr v hodinkách plní další funkci užitečnou zejména pro turisty, horolezce, ale i pro potápěče. Jde o určování nadmořské výšky.  Pracuje v neuvěřitelném rozsahu od -500 až do 9000 m s odstupňováním po 5 metrech. Jeho přesná funkce je podmíněna přesnou kalibrací referenčního atmosférického tlaku nebo nadmořské výšky. To lze dnes udělat podle turistických rozcestníků či podle údajů z internetu. Já jsem používal na stanovení nadmořské výšky GPS.  Pokud však toto nastavení neuděláte, snadno se vám stane, že v průběhu změny tlaku okolního vzduchu se změní výrazně nadmořská poloha místa, kde se celou dobu nacházíte. A rozdíly jsou až několikasetmetrové. Takže na nějaké skákání  na padáku z letadla bych je určitě nepoužíval.  Přesto se s výškoměrem dá zjistit velmi přesně výškový rozdíl například u rozhledny, kopce na turistické trase nebo ve výtahu.  

Výškoměr také automaticky zaznamenává danou výšku v intervalu jedné hodiny s kapacitou 24 hodin a také dosažená maxima a minima. Ukazuje také údaj o stoupání (klesání) v metrech za minutu. Zajímavou funkcí je výškový alarm, který pípáním upozorní na dosažení nastavené výšky. Ovšem to se spolehlivě děje například při pěší túře. V autě se při rychlém pohybu tento alarm spustí později. V aktivovaném výškoměru se však měření výšky provádí po sekundách a alarm spolehlivě zapípá.

S teploměrem na hodinkách mám zkušenosti delší dobu, takže vím, že správné měření teploty může probíhat až několik desítek minut po sejmutí hodinek z ruky. Suunto Vector měří teplotu velmi přesně v širokém rozmezí od –20° do 60° s přesností 1°C. Svou funkci teploměr bezvadně splní při koupání s hodinkami, kde si pohodlně změříte teplotu okolní vody. Hodinky jsou pochopitelně vodotěsné. Výrobce udává vodotěsnost 3 atmosféry, což odpovídá hloubce ponoření 30 metrů. Tak hluboko jsem se sice ponořit nemohl, ale běžný bazénový provoz přežijí naprosto bez úhony s tím, že vám měří zmiňovanou teplotu vody.

hodinky2Neméně důležitou funkcí hodinek pro trekking je kompas. K jeho přesné funkci slouží miniaturní bublinková libela, která je přímo pod sklíčkem hodinek, a zajistí vodorovnost přístroje. Kompas zobrazí pomocí digitální šipky tvořené body na obvodu hodinek směr k severu, aktuální a požadovaný  kurz pochodu ve s odchylkou 2° až 3°. Odstupňování je po jednom stupni a směr sever - jih určí v toleranci ± 5°. Hodinky Vector také umí kompenzovat odchylku mezi geografickým směrem severu a magnetickým směrem jihu, což je pro některá místa na zemi důležitý faktor. Orientace podle kompasu je poněkud horší v místnosti (kde může být nepřesný), než venku. Otočný kruh po obvodu hodinek jen podtrhuje, že výrobce myslel na takové samozřejmosti pro turisty jako je nastavení azimutu. Otáčení kruhu však poněkud drne, časem se asi opotřebuje natolik, že se bude otáčet snadněji. Busolu sice kompas v hodinkách nenahradí (nemůžeme je zcela srovnat do roviny mapy), ale rozhodně je přesnější v porovnání í se všemi aplikacemi kompasu v mobilech, které jsem mohl porovnávat. Časté používání kompasu snižuje životnost baterie hodinek, takže jej nemusíte mít stále zapnutý, ale můžete si jej kdykoliv vyvolat pohotovostním tlačítkem na dostačující okamžik.

Logbook s možností uložit do paměti až 3800 záznamů, svědčí o tom, že se místo o hodinky vlastně jedná spíše o náramkový počítač. Každý záznam obsahuje své pořadové číslo, datum s údaji dne, měsíce a roku, výšku, průměrnou rychlost výstupu, celkový vertikální výstup, průměrnou rychlost sestupu, celkový vertikální sestup, celkový počet výstupů (sestupů) a délku trvání záznamů. Kapacita logbooku je podle intervalů záznamů (20 sekundové intervaly: 10 hod., 1 minutové intervaly: 17 hod., 10 minutové intervaly: 7 dní a při 1 hodinových intervalech až 10 dní. Historie udává součet všech uložených dat, tj. maximální dosaženou výšku a odpovídající datum, kumulovanou hodnotu vertikálního výstupu a sestupu. Podle zaznamenaných dat si můžete znázornit v časové ose profil trasy, stoupání či klesání.  Záznamy v logbooku však nelze mazat. Ukládají se postupně za sebe s následným pořadovým číslem a při dosažení určité kapacity logbooku se automaticky mažou.

Specifické funkce kromě zeleného podsvícení displeje doplňuje indikace stavu baterie, která zejména při častém používání některých funkcí (podsvícení nebo kompas) upozorní na včasnou výměnu.

Náramkový počítač Suunto Vector  je bezvadným a přesným pomocníkem pro náročné turisty, horolezce či potápěče, ale také skvělou hračkou pro technicky zaměřené nadšence.  Jejich nevýhodou může pro někoho být jejich velikost (taktak se na ruce vejdou do rukávu košile) a nápadný vzhled. Svoje funkce však plní přesně a spolehlivě. Na jednoduché a rychlé fyzikální měření tlaku a teploty vzduchu naprosto ideální.

Další typy hodinek této značky najdete na: http://www.mojehodinky.sk/sk/Suunto-outdoor

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře