Záznamy zvuku 130 let staré byly přehrány

9. únor 2012 | 06.00 |

Další várku historických nahrávek dekódoval tým amerických vědců. Nejde sice o úplně nejstarší zvukové záznamy, ale přesto je s podivem, že se jim to v některých případech vůbec podařilo. Vždyť technici před 130 lety natolik experimentovali s nosičem zvuku, že používali včelí vosk, gumu, sklo, cínové a mosazné fólie. Vědci k přehrávání těchto zvukových nosičů vyrobili i speciálního robota (IRENE), který opatrně přehrávané nosiče přehrával, otáčel a přitom digitálně skenoval. Žádných velkých zvukových zážitků se však vědci nedočkali.

Na záznamových médiích jsou zachycena jednotlivá slova (barometr),  slovní spojení s datumem nahrávky (Dnes je 11. března 1885) či útržky různých citovaných vět.  Jde o záznamové nosiče, které se staly exponáty světových muzeí, ale velmi dlouhou dobu je nikdo nepřehrával. Proto často nebyl jejich obsah znám. Nebylo je na čem přehrát a historici se báli, že poškodí cenné záznamy.

Teprve výzkumníci Národního muzea americké historie, Knihovny Kongresu a Lawrencovy národní laboratoře v Berkeley shromáždili více než 200 nejstarších zvukových disků z období let 1880 až 1885 a začali je postupně přehrávat. Dosud se jim podařilo přehrát  zvukový záznam šesti Volta disků.

Nahrávky k přehrávání jsou i s popisem zde:
http://newsdesk.si.edu/factsheets/early-sound-recording-collection-and-sound-recovery-project

Stránky projektu. http://irene.lbl.gov/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře