Opravdu klesne rtuť v teploměru pod –40°C ?

10. únor 2012 | 06.00 |


Letošní arktická zima zvolna spěje ke svému vrcholu. Aspoň podle meteorologů a lovců nízkých teplot. Možná se tak skutečně stane na den přesně po 83 letech v sobotu  11. února a bude naměřena nejnižší teplota na území  České republiky. Primát dosud drží teplota  -42,2 °C, která byla ve zmiňovaný den naměřena v roce 1929, v Litvínovicích u Českých Budějovic amatérským meteorologem Jaroslavem Maňákem, tehdy osmačtyřicetiletým profesorem  na českobudějovickém gymnáziu. Rekordní teplota byla naměřena ve Stecherově mlýně, ale toto místo nebylo po zrušení místní meteorologické budky v roce 1945 označeno nějakou pamětní deskou. Dost možná, že tou dobou byla teplota na některém jiném místě zejména Šumavy ještě nižší, ale tehdy nebyla síť pozorovatelů natolik velká, aby se ještě nižší teplotu podařilo někomu věrohodně zaznamenat.

Tuto legendární zimu  na přelomu let 1928/1929 znám pouze z vyprávění svých prarodičů na vesnici.  Rybníky a potoky promrzaly až na dno. V lesích nacházeli lidé uhynulou zvěř a ptáky. Letošní zima se začíná té legendární poměrně podobat. Obě zimní období začala teplým prosincem, letošní zima si k němu přidala také nezvykle teplý leden. Na přelomu roku 1929 však uhodily tuhé mrazy a celou republiku pokryla vysoká vrstva sněhu. Tato arktická zima trvala až do března a teploty kolísaly od -25° až po zmiňovaných -42,2 °C. Také na Slovensku na stanici Víglaš-Pstruša u Zvolena naměřili -41°C, což je zatím nepřekonaný slovenský rekord.

Na mrazy pod -40°C se chystají zejména na šumavské stanici Kvilda-Perla, kde bylo letos naměřeno -39,4°C. Už nyní někteří novináři nechávají padat rtuť v teploměrech pod uvedenou teplotu. Jenže věc má háček, rtuť má teplotu tuhnutí a tedy i teplotu tání -38,9 °C. Při nižší teplotě se tak stává pevnou a tedy pro měření nízkých teplot nepoužitelnou.

Ve venkovních teploměrech a také v těch meteorologických se tedy musí nacházet jiná kapalina než rtuť. K měření nízké venkovní teploty se využívá teplotní roztažnosti obarveného lihu (ethanolu), který má teplotu varu poměrně nízkou (78,3 °C), zato je vhodný na měření nízkých teplot a to až do -114,4 °C. A takovou zimu snad letos nezažijeme. Každopádně si zkontrolujte  rozsah vašeho venkovního kapalinového teploměru, který se obvykle pohybuje od -30°C. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře