Jak skřípe zmrzlé moře?

12. únor 2012 | 06.00 |

V Čechách zamrzají dokonce tekoucí  řeky a na mnohých místech se tak stávají rájem bruslařů. Teploty hluboko pod bodem mrazu sužují i oblíbená letoviska v okolí Černého moře. Tam také v některých oblastech moře zamrzlo. Při běžném atmosférickém tlaku tekutá voda tuhne v led při teplotě 0 °C. Jestliže jsou ve vodě rozpuštěny další látky, může voda zůstat tekutá i při teplotách pod bodem mrazu. Zamrznutí mořské vody ovlivňuje celá řada faktorů. Tím nejvýraznějším, který ovlivňuje teplotu zamrzání mořské vody, je její slanost (salinita).

Podle této kalkulačky si můžete teplotu mrznutí mořské vody vypočítat. Pohybuje se obvykle pod –1 °C. Zamrzání mořské hladiny může napomáhat sněžení, naopak je zpomalováno prouděním vody, dmutím a vlněním hladiny. Mořský led je poněkud odlišný než led ze sladké vody. Obsahuje kromě  vzduchu a drobných nečistot, především větší množství minerálních látek. V důsledku toho se mění i jeho hustota. Obsah solí v ledu je přímo úměrný rychlosti krystalizace a nepřímo stáří ledu. Sůl se z ledu postupně vylučuje vertikální difuzí. To podmiňuje vertikálně členitou strukturu ledu. Čerstvý led má bílou barvu, se ztrátou soli se zbarvuje do šedých až namodralých odstínů.

Na mořích se při vhodných povětrnostních podmínkách tvoří tabulový led, který může dosahovat tloušťky až do 2,5 m. Větší tloušťky díky vlastní izolační schopnosti obvykle nedosahuje. Pod ledem se totiž nachází slanější voda, která brání další snadné tvorbě ledu. Na zmrznutí by tak potřebovala ještě nižší teplotu.

Při vlnění a dmutí mořské hladiny dochází k rozlámání tabulového ledu. 
Jeho nakupením vzniká ledová návrš, která vydává třením jednotlivých tabulí ledu pozoruhodné skřípavé zvuky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak skřípe zmrzlé moře? inenaso 12. 02. 2012 - 07:33