Lytro - fotoaparát, co vypadá jako krasohled

14. únor 2012 | 06.00 |
› 

Revoluci do techniky fotografování přináší podivný krabicový 11 cm dlouhý fotoaparát společnosti Lytro. Fotoaparát s minimálními ovládacími prvky (spoušť, dotykový posuvník pro zoomování a vypínač) má své jedné straně tubusu optiku a na druhé malý LCD displej, který slouží jako hledáček optická část přístroje. Fotoaparát Lytro vyvinul Ren Ng, který technologii fotografování s pomocí světelného pole zpracoval jako svou dizertační práci na Stanfordské univerzitě a na jejím zlepšování pracoval po dobu šesti let.  

Zatímco dnes běžně používaný digitální fotoaparát zaznamená hodnotu jasu a barvy světla, které v jediném  momentu dopadne na optický snímač, Light Field Sensor revolučního plenoptického fotoaparátu Lytro zaznamená kompletní informace o světle dopadajícím na senzor, včetně úhlů dopadu paprsků.  V jeho konstrukci je těsně před snímačem  umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem  na optický snímač. Ten je zachytí a navíc je schopen ještě ke každému z nich změřit, z jakého směru přichází. S těmito informacemi je možné později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit. Není tedy nutné používání autofokusu.

Fotoaparát Lytro tedy zachytí a uloží veškeré světlo ze scény a uživatel si teprve následně vybírá, kam chce na snímku zaostřit. Zaznamenané světelné informace si pak uživatel stáhne do počítače,  prohlíží a dále upravuje  ve speciálním programu. Zde si uživatel teprve zvolí, co  bude na snímku zaostřeno, nastaví si  hloubku ostrosti a doladí expozici.

Na jedno nabití kamera pořídí 500 až 700 snímků a do své 8 GB paměti uloží až 350 snímků. Hmotnost aparátu je 214 gramů.

Čas teprve ukáže, zda si tento hojněna internetu propagovaný výrobek najde svou cestu k běžnému uživateli. Firma si od něj slibuje, že časem prorazí na pole fotoaparátů do mobilních telefonů.

Více informací najdete i na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=XpNREabGjzY&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře