Pemza – jediná hornina, která plave

16. únor 2012 | 06.00 |

pemzaNaše chodidla si čas od času také zaslouží pozornost.  Pravidelné odstraňování ztvrdlé kůže zamezuje vytvoření zrohovatělé vrstvičky kůže, která  v podobě silné "slupky", může být ideálním rájem pro plísně a bakterie. Než nám tedy kůže na chodidlech začne praskat, měli bychom použít některý z nástrojů na její odstranění a tím bývala odjakživa pemza.

Pemza patří se svou typickou pórovitou strukturou mezi vyvřelé horniny. Její přirozená barva je  bílá, někdy nažloutlá nebo zašedlá. Její sklovitá povaha napovídá, že má blízko k přírodnímu sklu – obsidiánu. Skelná vlákna, ze kterých je tvořena, mezi sebou zadržují vzduch a tvoří její pórovitou strukturu. Díky tomu je pemza přes svou hustotu kolem 2,4 g/cm3 (což je více než u vody) hornina, která se snadno udrží na vodě.

Pemza vzniká při explozívních erupcích proplyněného magmatu, kde dutinky a póry jsou vlastně komůrky se zachyceným sopečným plynem. Vyskytuje se v třetihorních sopečných vrstvách a vulkanických vyvřelinách s vysokým obsahem oxidu křemičitého.

Její drsný povrch pemzu vždy předurčoval k použití na mechanické odstraňování nadbytečné kůže z chodidel. Aby tření pemzy o pokožku nohy nebylo bolestivé, doporučuje se snížit třecí sílu tak, že při koupeli nohy smáčíme delší dobu v rozpuštěné koupelnové soli. Ta napomáhá změkčení kůže chodidel, a tedy odstraňování odumřelých buněk. Nevýhodou pemzy je, že po použití zůstává kůže roztřepená a má tendenci se zatrhávat. Navíc není jednoduché udržovat pemzu hygienicky čistou a pravidelně ji dezinfikovat. Drobné póry, které tvoří strukturu pemzy, totiž nelze vyčistit, a tak se v nich usazují částečky obroušené kůže a vzniká tak ráj pro množení bakterií. Dnes se tedy ztvrdlá kůže na nohou odstraňuje především třením skleněných pilníků, které jdou snadněji desinfikovat.

Také s přírodní pemzou se v běžných obchodech setkáte výjimečně, vyrábí se dnes především uměle a v nejrůznějších tvarech a odstínech. Velmi nekvalitní je zejména ta polská.

Pro kolegy učitele: než se vám zprvu úhledný barevný kvádříček polské pemzy používáním rozdrolí, tak ji můžete použít na laboratorní práce k určení její hustoty měřením a jednoduchým výpočtem. Žáci si pravítkem změří její rozměry, vypočítají její objem a určí hmotnost. Dosazením do vztahu pro hustotu si žáci ověří její průmyslovou hustotu.

Zdroj obrázku: http://shop.sonett-info.sk/index.php?typ=25&num=10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře