Jestřábí oko

18. únor 2012 | 06.00 |

Dělová podání tenistů a bleskové returny jsou pro oči rozhodčích hlídajících auty často nezachytitelná. Zvláště v okamžiku, kdy míček letící rychlostí často přes 210 km/h jen lízne čáru.  Naštěstí mají tenisté možnost, jak si ověřit správnost výroku rozhodčího pomocí systému využívajícího fyzikální pohybové rovnice, zvaného "jestřábí oko". Nejprve bylo využíváno v kriketu, kde jej pro posouzení sporných situací prosadil Paul Hawkins. Název tohoto systému vychází buď  ze jména jeho tvůrce -  hawk znamená v češtině jestřáb nebo z prostého faktu, že jestřáb má vynikající zrak.

Zařízení, které sleduje pohyb tenisového míčku, potřebuje ke své správné funkci desítky černobílých kamer, které je nutné zkalibrovat s vysokou přesností. Software vyvinuté k tomuto produktu pak dokáže zaznamenat dopad míčku (podle rovnosti povrchu) s odchylkou kolem 3 milimetru.

Když například rychlost podání dosáhne hodnoty kolem 200 km/h, zaznamená každá kamera systému během jedné sekundy až  70 jednotlivých snímků. Do serveru tak během sekundy dorazí až  700 záběrů, které musí programy zpracovat. Každou kameru má přitom na starosti jeden počítač.

Jestřábí oko se řídí zákony mechaniky, nejprve v obraze rozpozná míček, určí se jeho dvojrozměrná poloha středu vůči kurtu při pohledu shora na herní plochu. Další software určí jeho trojrozměrnou polohu v daném okamžiku a pak z těchto dvou údajů vznikne tak rozfázovaný obraz pohybu tenisového míčku na kurtu.  

Kromě zákonů mechaniky počítá software jestřábího oka s pružnou deformací míčku při odpálení raketou či odrazu od povrchu. Dopadnuvší míček tak zaujme podle tenisového povrchu pružnou deformací nejrůznější tvar, který může ovlivnit posuzovaný výsledek

Software s mírným zpožděním v reálném čase propočítá trajektorii tenisového míčku, která je během krátké přestávky ve hře tenistů k dispozici. Na pokyn tenisty "challenge" (česky přeloženo: Zkontrolujte dopad míčku), pak dá hlavní rozhodčí souhlas k posouzení sporné situace prostřednictvím animace, kde je pochopitelně nejzajímavější a nejnapínavější složkou dopad tenisového míčku. Aby tenisté této vymoženosti příliš nezneužívali a příliš nekompromitovali čárové rozhodčí, mají během setu dle regulí turnaje pouze omezený počet použití. Obvykle je mohou použít 3krát během každého setu. V případě, že je jejich žádost úspěšná, jim počet použití zůstává nezměněn. Jednu "challenge" navíc ještě tenisté získávají automaticky v tie-breaku. O počítačové vyhodnocení situace však může požádat také umpirový rozhodčí nebo týmový kapitán. Podle statistik mají muži pravdu asi ve  30%  situací, tenistky jsou úspěšnější o něco více.

K dispozici však má jestřábí oko neustále režisér přenosu, který používá systémem zjištěné údaje ke statistikám. A tak bývá docela běžné pozorovat během zápasu rychlost podání, místo dopadů míčku během hry, počet výměn míčku přes síť, či tenistovy naběhané kilometry.

Na práci techniků, "dohlíží" v takzvaném "hnízdě" (jak příznačné pro jestřába) zástupce ITF, který dozoruje, že byl k posouzení vybrán právě uvedený sporný moment.  Veškeré náklady na používáni jestřábího oka hradí Mezinárodní tenisová federace, která užívání jestřábího oka  zavedla  na US Open v roce 2006. 

I když se jestřábí oko se nejdřív používalo v kriketu a nyní v tenisu, připravují se další jeho modifikace do jiných odvětví sportu, například ve snookeru nebo ve fotbale.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře