Jak může člověk chodit po vodní hladině?

1. březen 2012 | 06.00 |
› 

Chůze po vodní hladině bývá vykládána jako zázrak.  Zaznamenán byl v Novém zákoně  (v Janově evangeliu 6:16-21 ), kde je popsáno, jak Ježíš kráčí po vodě. Také v dalších náboženstvích (budhistické a hinduistické texty) se tento magický prvek objevuje. Po svém se s tímto úkolem vypořádal Leonardo da Vinci, který v  Codexu atlanticus nakreslil člověka stojícího na plovácích, vyvažujícího svou křehkou rovnováhu opěrnými hůlkami s plováky. Není divu, že chůze člověka po vodní hladině stále provokuje k tomu, aby ji uskutečnil. Několika kouzelníkům se to skutečně podařilo, ale samozřejmě, že jde o trik.

Tato iluze bývá čas od času obrazovou přílohou neustále se opakujících emailů. Člověk (kouzelník) přichází k bazénu, kde se koupají lidé – najatý kompars. Aniž by se převléknul do plavek, učiní člověk první, poněkud nerozhodný krok na hladinu bazénu. Postupně se projde po vodní hladině, někdy upustí botu, jindy před ním projde koupající se osoba či dokonce pod ním podplavávají dívky, aby dokázaly, že kouzelník nekráčí po něčem pevnějším než je vodní hladina. Vše je pečlivě dokumentováno nepřetržitě běžící kamerou, aby bylo patrné, že se nejedná o trik. Kompars pak nadšeně vypráví o výkonu kouzelníka a lidé pak žasnou nad jeho šikovností.

Samozřejmě, že se jedná o trik, neboť víme, že tohle člověk skutečně nedokáže. Tak jak to tedy provádí? Kouzelník je svůj výkon dokonale připraven a tým, který s ním spolupracuje, používá fyzikální poznatky. Pochopitelně, že pod nohama kouzelníka je něco pevného a  průhledného. Jsou to těsně pod hladinou vody umístěné plexisklové desky stojící na průhledných plastových pilířích. Desky a podpěry musí být z materiálu, který má podobný index lomu jako voda, aby  nebyl pro kameru viditelný. A to ani jeho stín ve vodě. Nasnímat věrohodně tento trik je docela umění, musí se to provádět z vhodného úhlu. Pod plastovými průhlednými deskami je pochopitelně spousta místa na to, aby mohl být kouzelník podplaváván. Desky jsou u hladiny vody odděleny mezerami, které iluzionista používá na upuštění boty, která padá dolů ke dnu nebo k "důkazu" prostupnosti hladiny koupající se osobou.

Tak takhle nějak to provádí kouzelník. Jak to dělal Ježíš před 2 000 lety, to si nedokážu představit!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak může člověk chodit po vodní hladině? itzdan 13. 01. 2016 - 14:44