Skydiving - létání ve větrném tubusu

5. březen 2012 | 06.00 |

Moderní technologie umožňují nabízet nejrůznější adrenalinové zážitky. Vždyť kdo by si nechtěl vyzkoušel vlastní létání a volné pády ve větrném tunelu. Takové skydive tunely se postupně objevují po celém světě a jeden z nich je i u nás. Aerodynamický tunel je ideálním simulátorem pro parašutisty. Jedná se o skleněný válec o průměru 4,3 m, kde vzduch proudí rychlostí 180 až 280 km/h. Kruhová skleněná komora sahá do výšky 5 metrů a nad ní je ještě 9 metrů neprosklené části.

Než se do tohoto větrného tunelu dostanete, musíte prodělat názornou instruktáž o tom, jak se v tunelu máte chovat. Instruktor vás položí břichem na lehátko ve tvaru písmene X a ukáže, jak máte snížit pánev a vhodně pokrčit nohy, jak zaklonit hlavu a držet ruce. Domluví si s vámi signály pro další dorozumívání v tunelu, kde je tak velký kravál, že musíte mít v uších špunty. Ve vzduchovém tunelu musíte dále mít  ochranné vybavení – kombinézu, helmu, brýle a rukavice.

Při první lekci v tunelu na vás dohlíží instruktor, který neustále kontroluje správnou polohu vašeho těla. Pokud jste šikovní a pečlivě dodržujete jeho pokyny, nic nebrání tomu, aby se s vámi zpočátku společně proletěl a ukázal vám využití celého prostoru aerodynamického tunelu. Vhodným natáčením svého těla měníte obsah plochy vašeho těla na který naráží proud vzduchu. Ke změně letu stačí často nepatrný pohyb ruky či hlavy. Pokud dáte hlavu dolů - zvětší se obsah plochy a letíte vzhůru. když ji zvednete - zmenší se obsah plochy těla a padáte dolů. Přitažením rukou k tělu - letíte dopředu, vystrčením rukou dopředu se vracíte zpět.

Větrné tunely dnes kromě sportovců využívají parašutisté a odvážná veřejnost. Létání ve větrném tunelu je totiž přizpůsobeno pro začínající letce, větrný proud má stabilní směr a rychlost, můžete zde zažít i volný pád. Letová komora je při letu uzavřena, nehrozí tedy vypadnutí z proudu vzduchu. V největším ohrožení je však vaše peněženka. Těm, kteří dosud nemají žádnou zkušenost s IndoorSkydivingem  udělá proud vzduchu pěkný průvan v peněžence. Cena za zaškolení instruktorem, zapůjčení kompletní výstroje a absolvování dvou 90 sekundových vstupů  (3 minuty volného pádu odpovídají údajně třem seskoků z letadla) začíná na částce 1500 Kč.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře