Řezání vodním paprskem

7. březen 2012 | 06.00 |

Když se řekne řezání, pak si každý představí především pilu. Jsou ale matriály, které tímto nástrojem řezat nejdou nebo při jejich řezání by došlo k poškození materiálu (například dlažba).  Řezat se dá dokonce i vodním paprskem, který je pod obrovským tlakem nasměrován tryskou na obráběné místo. Nejdříve se tento způsob řezání začal používat před 60 lety při řezání dřeva. S rozvojem kosmických technologií (izolační destičky raketoplánů) se v 70. letech minulého století tato technologie řezání čistou vodou začala nahrazovat řezáním vodního proudu s příměsí (abrazivem).

Nejdůležitější součástí zařízení je vysokotlaké čerpadlo, které dodává vodní paprsek přes diamantovou nebo rubínovou trysku do řezací hlavy. V ní se usměrňuje na průměr 0,15 až 2 mm a tryská nadzvukovou rychlostí. Pracovní tlak vody se pohybuje v rozmezí 50 až 400 MPa. Při tomto tlaku je jindy téměř nestlačitelná voda najednou stlačitelná a to dokonce až o 13%!
Pro řezání měkkých materiálů se používá čistý vodní paprsek, pro ostatní případy je nutné použít abrazivní paprsek (voda s příměsí). Vhodnou abrazivní příměsí je přírodní olivín nebo přírodní granát – volba závisí na tvrdosti děleného materiálu. Pohyb řezací hlavy je řízen počítačem dle předem sestaveného programu na CNC řízených stolech.

Touto technologií je možné řezat veškeré plošné materiály, které nepoškozuje přímý kontakt s vodou a to v tlouškách od 0,1 mm po 200 mm: všechny typy ocelí, měď, hliník, dural, titan, mosaz, bronz a veškeré další kovy i slitiny, průmyslové plasty, sklo,  žula, mramor, přírodní či umělé kameny, keramika, porcelán, dřevo, dřevotřísku, lamino, překližku, koberce, filc a jiné textilie, kůži, koženku  a pryž.

Vyřezávají se všechny možné tvary, které jsou připraveny pro CAD. Omezením je pouze poloměr vnitřních rohů (dáno průměrem řezacího paprsku) a vzájemná vzdálenost dvou řezů (dle druhu materiálu 3 až 5 mm).

Výhodou tohoto řezání tzv. studený řez. Obráběný díl nevykazuje fyzikální, chemické ani mechanické změny, nedochází ke vzniku mikrotrhlin, velký počet materiálů, které umí řezat do různých tlouštěk a ekologický způsob s malou spotřebou vody a použití přírodního abraziva.

Nevýhodou může být kontakt s vodou, která po neošetření řezu může vyvolat korozi. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře