Částečné zatmění Slunce z vesmíru

25. únor 2012 | 06.01 |

Některá zatmění Slunce nemáme možnost sledovat ani ze Země. Naštěstí je může zachytit některá k tomu z uzpůsobených družic na oběžné dráze. Tak se také podařilo zaznamenat částečné zatmění Slunce, které proběhlo v úterý 21. února 2012. Zachytila je geostacionární družice Solar Dynamics Observatory (SDO) ve vzdálenosti 36 000 kilometrů nad povrchem Země.

Solar Dynamics Observatory je první družicí, kterou NASA vypustila v rámci programu "Living With a Star" (Život s hvězdou). Díky přístrojům na její palubě  získáváme velmi podrobné údaje o tom, co se na Slunci i uvnitř něj děje. Družice se na oběžné dráze pohybuje už celé dva roky. Měla by pět až deset let fungovat jako sluneční observatoř, která používá tři přístroje: Helioseismic and Magnetic Imager (HMI), Atmospheric Imaging Assembly (AIA) a Extreme Ultraviolet Variability Experiment (EVE).

HMI je kamerou pro zobrazování slunečních magnetických polí a ke sledování helioseismických jevů - měření zvukových vln, které se odrážejí od vnitřních struktur Slunce a vytvářejí obraz jeho podpovrchových částí, díky čemuž lze pozorovat i odvrácenou stranu Slunce a procesy uvnitř hvězdy.

AIA se 4 dalekohledy snímá každých 0,75 sekundy s vysokým rozlišením (4000x4000 pixelů) 10 spektrálních pásem sluneční atmosféry. 

EVE je fotometrem určeným k monitorování změn toku extrémního ultrafialového záření (EUV) a měří v 10 sekundových intervalech intenzitu slunečního ultrafialového záření.

Měsíc, který vstoupil mez dráhu Země a Slunce zaznamenaly 16 megapixelové kamery. Měsíc zakryl sluneční skvrnu AR1422, která je zdrojem UV emisí.
Ze Země bude možné částečné zatmění Slunce sledovat 20. května 2012.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře