Volným pádem k rychlosti zvuku ve vzduchu

19. březen 2012 | 06.00 |

Snem extrémního rakouského dobrodruha Felixe Baumgartnera je vystoupat balonem co nejvýše to půjde, padat co nejdéle volným pádem a navíc přitom ještě rychlostí překonávající rychlost zvuku ve vzduchu. Na cestě k těmto bláznivým prvenstvím se nyní pokouší seskakovat z výšek kolem 22 km nad Zemí. K pokoření výškového rekordu starého 52 let, který činí 31 382 metru má zatím daleko. Rekordu tehdy dosáhl dnes už 83 letý bývalý testovací pilot Američan Joe Kittinger, který je nyní Baumgartnerovým poradcem.

Baumgartner se nechal v rámci svého prvního pokusu vytáhnout v přetlakové komoře pomocí heliem naplněného balónu do výšky téměř 22 km. Na sobě měl speciálně upravený skafandr, který jej nakonec velmi málo chránil před třeskutou zimou, která panuje v takových výškách. Také ochrana před radiací je v těchto výškách problematická. Atmosféra je zde nebývale řídká, bez dýchacích přístrojů se neobejdete. A navíc právě od 25 km začíná ozónová vrstva, která však do nejvyšších výšek jeho plánovaného skoku (36 km) silně slábne. Baumgartnerovo počínání zaznamenávala jak kamera v jeho startovací přetlakové komoře, tak také kamera připevněná  z její vnější strany, která zaznamenala jeho začátek skoku.

Při svém pádu letěl celkem tři minuty a 43 vteřin a dosáhl rychlosti 587 km/h a dopadl zpět do oblasti Nového Mexika v USA. Svého pádu si zřejmě dostatečně užíval, neboť má bohaté zkušenosti z 2500 parašutistických seskoků z výšek, kde létají dopravní letadel ve výškách kolem 10 km.  Parašutisté přitom obvykle seskakují  z výšek 4 km, kde lze při minutě volného pádu  dosáhnout rychlosti kolem  250 km/h.

Při svých pokusných seskocích z "vesmírných" výšek Baumgartner  testuje novou výbavu a rozvíjí postupy pro zvládnutí tak vysokých nadmořských výšek a pro dosažení extrémních rychlostí

Jeho pokusy se mohou stát příkladem, jak zlepšit bezpečnost a zdokonalit vybavení například pro nouzové úniky z kosmických plavidel.

Přehled dosavadních rekordů:
– nejvyšší dosažený bod v balónu řízeném člověkem (36 576 m n. m.),
– volný pád z nejvyššího bodu (36 576 m n. m.),
– nejdelší volný pád (5–6 min),
– nejvyšší dosažená rychlost během volného pádu (až 1100 km/h).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře