Dnešní jarní rovnodennost

20. březen 2012 | 06.00 |

jarní rovnodennostDnes ráno v 6:14 začalo astronomické jaro. Astronomické jaro začínalo obvykle podle učebnic 21. března, méně častěji 20. března a výjimku tvořil i 19. březen. Minulý rok byl posledním v tomto století, kdy astronomické jaro začínalo právě 21. března. Od letošního roku je to o den dříve. V roce 2048 bude první jarní den dokonce už 19. března a koncem tohoto století se data nástupu jara 19. a 20. března budou vyskytovat stejně často. Příčinou posouvání počátku jara jsou přestupné roky. Kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících 5 h a 49 minut. Situace se upravuje každým přestupným rokem

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se Slunce nachází přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou přibližně stejně dlouhé. Podle astronomů však Slunce na obloze vydrží v tento den 12 hodin 10 minut, noc bude trvat 11 hodin a 50 minut. Příčinou nestejné doby trvání dne a noci při "rovnodennosti" je velikost úhlového průměru Slunce (více než polovina úhlového stupně) a lom slunečních paprsků v atmosféře Země.

Od této chvíle se Slunce vrací zpět k nám na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc. Letní slunovrat pak letos nastane 21. června.

Zdroj obrázku: http://www.screenok.com/wallpaper/Vernal-Equinox/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře