Čertův ohňový telegraf

24. březen 2012 | 08.35 |
› 

telegrafDnešní den (první jarní sobota), se na vrcholu Velké Javořiny  v Bílých Karpatech zapálí přesně ve 20 hodin hranice a odtud se rozeběhne světelný signál, který by měl podle organizátorů proběhnout celou Českou republikou. Organizátoři se označují za čerty, kteří v keltských dobách byli strážci posvátných míst na kopcích v krajině. Kopce se od dávných dob využívaly pro signalizaci nebezpečí a předávání zpráv dále do vnitrozemí. I když je tato akce organizátory nazývána jako "Keltský telegraf", o pravý ohňový telegraf nepůjde. *

Podle rozpisu, který je dostupný na internetu, totiž další hranice nebudou zapáleny v době, kdy z jiného kopce jim přijde světelné poselství, ale hranice se zapálí v předem stanovený čas. Pokud se budete chtít připojit, najděte si na mapce dosud neobsazené místo na vhodném kopci a připravte si hranici dřeva. Hlavně se však domluvte s organizátory, zda skutečně v dané lokalitě je možné rozdělávat oheň.

Ohňový telegraf by byl jistě zajímavým pokusem, pokud by se zprávy od jednoho stanoviště např. na východním kraji republiky šířil světelný signál na její západní konec ze silného světelného zdroje, který by byl k dispozici mnohem rychleji než světlo ze zapalovaného ohně. Už Galileo Galilei se počátkem 17. století se svým pomocníkem pokusili podobným způsobem změřit rychlost světla. Každý z nich stál na jiném kopci s lucernou, kterou v domluvenou dobu jeden z nich odkryl a druhý v okamžiku zpozorování světla  odkryl lucernu svoji. Ze vzájemné vzdálenosti a určené doby chtěl Galileo vypočítat rychlost světla. Ta je však natolik obrovská, že touto metodou, kde velkou roli hraje reakční doba pozorovatele, nejde změřit. A tak na vzdálenost menší než míli Galileo nezjistil větší rozdíl než by naměřil na vzdálenost výrazně menší. Tato naivní metoda nevedla tedy ke změření rychlosti světla, ale Galilei si uvědomil, že se světlo nešíří okamžitě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře