Neúspěšný měsíční experiment

14. říjen 2009 | 06.00 |

Ne každý předem naplánovaný experiment musí skončit úspěchem. Minulý pátek měla po čtyřměsíční anabázi skončit v měsíčním kráteru Cabeus po odhození svého raketového stupně i celá zbývající část sondy LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satelite). Dopadem obou těles měl vzniknout obrovský oblak prachu a úlomků hornin dosahující až do výše 10 km. V tomto oblaku měsíčního materiálu doufali vědci v objevení vody.

Palivový raketový stupeň Centaur se skutečně trefil do svého naplánovaného místa oblasti jižního pólu měsíce - kráteru Cabeus. A několik minut po něm se přesně podle plánu trefil do stejného kráteru i zbytek sondy LCROSS. Jejím úkolem bylo během posledních 4 minut svého pádu směrem k Měsíci získat co nejvíce údajů o materiálu, který se po dopadu motoru z měsíčního povrchu do prostředí uvolnil a pátrat v něm především po vodě.

Bohužel asi 10 km vysoký gejzír prachu a úlomků hornin, který měl po nárazu vzniknout, nebyl přes okraj kráteru vidět žádnými dalekohledy ani pozorovacími kamerami. Šéf projektu LCROSS Anthony Colaprete se nepřiznává ke zklamání, či k překvapení: "V  takovém výzkumu nikdy nevíte, jak to dopadne." Nyní už probíhají analýzy údajů ze sondy LCROSS a ze sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), která obíhá Měsíc po orbitální dráze nad póly. Čeká se stále na odhalení obsahu vody a zodpovězení otázky, proč po dopadu přes dvoutunového tělesa nevznikl předpokládaný oblak prachu a úlomků měsíčních hornin? Naděje pro výzkumníky umírá jako poslední.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře