Jak nasměrovat blesk k zemi

6. duben 2012 | 06.00 |

Laserovým "bleskosvodem" by se dalo označit počínání francouzských výzkumníků. Laserovým paprskem nahradili mnohem komplikovanější způsoby, jakými se v minulosti snažili bleskový výboj stáhnout z bouřkových mraků na zem. Používali k tomu rakety, které díky solím obohacenému raketovému palivu, vytvořily vodivý kanál mezi mrakem a zemí. Podobné experimenty prováděli s raketami spojenými se zemí tenkým měděným drátkem, který mohl své blesk do požadovaného prostoru na zemi.

Nyní užitím laserového paprsku s femtosekundovými pulsy nejenže dokázali blesk vyvolat, ale také jej přesměrovat na určité místo na zemském povrchu a to opakovaně několikrát. Vyslání laserového paprsku vytvoří v atmosféře ionizovaný kanál. Dojde k uvolnění jednoho nebo několika elektronů z atomů elektricky neutrálních molekul plynů obsažených ve vzduchu, které jsou tak ionizovány. Podél dráhy laserového paprsku pak vznikne vodivý kanál vytvořený z vysoce ionizovaného plynu – plazmy. Elektrický výboj z mraku jde cestou nejmenšího elektrického odporu prostřednictvím laserem určeného "bleskosvodu".  Laserový bleskosvod je proti předchozím metodám svádění blesků mnohem přesnější, rychlejší a snadno ovladatelný. Navíc není nutné v atmosféře rozprašovat nějaký vodivý materiál.

Francouzští vědci zkoumali nejprve odklánění blesku v laboratoři. Poslali laserový paprsek z kulové elektrody směrem k opačně nabité ploché elektrodě.  Zjistili, že po laserové ionizaci sloupce vzduchu se blesk už nevybíjí nejkratší možnou cestou mezi elektrodami, ale sleduje vodivé plazmové vlákno vytvořené laserem.

Zdroj: http://www.popsci.com/technology/article/2012-03/lightning-can-strike-twice-if-you-have-some-lasers

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře