Varovná střešní taška

30. duben 2012 | 06.00 |

dlaždiceZvuky zvonů odedávna varovaly lidi před blížícím se nebezpečím. Nevýhodou však bylo to, že zvoník musel být o blížícím se nebezpečí vyrozuměn, aby zvony včas rozhoupal. V oblasti střední Francie fungovalo jedno zvukové varování před nebezpečím zcela automaticky. Na střechách mnohých rolnických hospodářství byla umístěna střešní taška s otvory. Měla nejrůznější tvary, často se podobala i zvířatům (kohout) nebo slunci či hvězdám.  Otvory v tašce se mohl prohánět vítr, který způsoboval vznik zvuků připomínajících flétnu. Před čím tento přístroj varoval?

Ve střední  Francii v okolí Cévennes se na počátku dvacátého století  osvědčila  tato jednoduchá pomůcka obyvatelům několika horských vesnic. V zimním období zde panují kruté podmínky, špatné počasí a časté sněhové bouře. To je období, kdy se k vesnicím začínali stahovat vlci, kteří trpěli nedostatkem potravy v lese, a  proto napadali zvířata na farmách. Toto období příchodu vlků mají vesničané spojeno s příchodem severovýchodního studeného větru.

 Na hřebeny svých střech, proto postupně začali instalovat hřebenové a štítové tašky, které nedokázal přikrýt ani sníh, a které díky svým otvorům oznámily varovnými zvuky období příchodu vlků. Vyráběli je z břidlice, slídy, žuly či z vápencové desky, podle oblasti výskytu vhodného materiálu. Opatřovali je  buď jedním větším otvorem nebo větším počtem malých otvorů uspořádaných někdy do křesťanského kříže.

 Jejich pískání způsoboval tedy pouze vítr ze správného směru o rychlostech větších než 30 km/h. Tento vítr rolníkům oznamoval příchod drsných zimních podmínek spojenými s extrémním chladem, sněhem. Vítr foukal i několik týdnů v období ledna a února. I bez detailní znalosti meteorologie tak získali obyvatelé první předpověď začátku obtížného zimního období.  Během velkých bouří divoká zvěř v horách začne trpět zimou a hladem a hledá kořist v blízkosti člověka.

Dnes slouží větrné dlaždice na střechách jako upomínka na kdysi hrozící invazi vlků, ani ve své době nebylo jejím smyslem vlky svým troubením zastrašit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Varovná střešní taška vera* 05. 05. 2012 - 21:38