Akustická kamera - zviditelnění zvuku

6. červen 2012 | 06.00 |

Brzdění vlaku ve stanicích je někdy o zvukové bubínky. Skřípění brzd je někdy natolik silné, že hluk může přesáhnout hygienické limity. A kdo bydlí blízko železniční trati, ten by mohl vyprávět. K zaznamenání hladiny intenzity zvuku existuje celá řada přístrojů, některé z nich jako třeba speciální akustická kamera, umí zvuk také graficky zviditelnit.

Akustická kamera funguje podobně jako termovize a slouží ke zjišťování a analyzování zdroje hluku v průmyslových provozech, na letištích, v blízkosti silnic a železnic, zkrátka všude tam, kde je žádoucí zmapování  hluku.

Pomocí videosystému akustická kamera zviditelní zdroje hluku a jejich akustickou energii a také zjistí, které zdroje hluku jsou v dané situaci podstatné a které je možné zanedbat. Zařízení je složeno až z několika desítek malých mikrofonů, a umí zaznamenat zvuky na vzdálenost až 800 metrů. Vzniknou tak hlukové mapy, které pomocí barevné stupnice zobrazují směr šíření hluku včetně jeho intenzity.

"Zviditelnění"  zvuku umožňuje sledovat přesně místa, kde vzniká hluk v průmyslových provozech, na  jedoucích dopravních prostředcích, při kontrole stavebních konstrukcí či umí lokalizovat zvuky v přírodě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře