Potápěč rozbíjí pod vodou vejce

24. červen 2012 | 20.07 |

Některé experimenty s vajíčky jen tak snadno na vlastní oči nespatříte.  Co se stane s vajíčkem, které potápěč ponoří do zhruba dvacetimetrové hloubky? V podstatě nic, i když na jeho povrch působí ze všech stran kolmo poměrně velká hydrostatická tlaková síla. Při oválném tvaru vejce se působící síla rozkládá rovnoměrně na celý jeho povrch. Vejce je tak chráněno před vnějšími vlivy a podobně také před tlakem kvočny, která na něm třeba sedí. Jenže potápěč se rozhodl pod vodou vajíčko rozbít.

Nožem opatrně rozbije potápěčským nožem kolem jeho obvodu skořápku. Vejce má pod vápnitou skořápkou blánu, která drží pohromadě bílek, v němž je umístěn žloutek. Žloutek je připevněn k bláně spirálami ze zhuštěného bílku v místech jejich průsečíku s osou.  Bílek je viskózně elastická kapalina, jejíž vrstvy se při krouživém pohybu potápěčova prstu vzájemně posouvají a obsah vajíčka ve vodě rotuje.

Také na obsah rozbitého vajíčka působí v hloubce pod vodou ze všech stran hydrostatická tlaková síla, která tak drží jeho přibližný kulovitý tvar.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře