Naprší nám saharský písek?

25. červen 2012 | 06.00 |

saharský písekObčas se stává, že po dešti jsou pěkně špinavá auta. Místo, aby je déšť umyl, jsou nejčastěji polepená pylem, který kapky deště při své cestě na zemský povrch z okolní atmosféry na sebe nachytaly. Někdy však příčinou ušpinění předmětů po dešti může být jemný saharský písek. Během písečné bouře se vlivem pohybu vzduchových mas zvedá do vzduchu jemný prach a písek, který se pak následně spolu s posunem vzdušných mas pohybuje do nových oblastí. Zvířený materiál je přenášen na překvapivě velké vzdálenosti.

Družice NOAA zachytila na svých snímcích v minulých dnech rozsáhlou písečnou bouři nad severní Afrikou. Na obrázku je vidět jako světle růžová oblast v dolní části snímku. Pokud se cirkulace vzdušných hmot nad severní Afrikou a Evropou potvrdí, můžeme mít kousek Sahary v dalších dnech i u nás. Může se projevit nažloutlým povrchem předmětů pod otevřeným nebem.

Také obloha by zejména při východu a západu slunce mohla mít zajímavé zbarvení.

Zdroj obrázku:  http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/noaa_avhrr/201206230109_NOAA19/201206230109_NOAA19_EU_NM.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře