Dnešní den bude o sekundu delší!

30. červen 2012 | 09.45 |

přestupná sekundaV důsledku slapové činnosti  Měsíce kolísá rotace Země a  tak se postupně zpomaluje. Atomové hodiny, které nám čas měří (Coordinated Universal Time – UTC), jsou mnohem přesnější a spolehlivější k určování času než rotace zeměkoule. Aby se čas na atomových hodinách (UTC) shodoval s pohybem Slunce po obloze, přidává se k němu buď 30. června nebo 31. prosince jedna sekunda navíc, a to tehdy, když odchylka dosáhne 0,9 sekundy. Tento okamžik nastane dnes a my tak budeme mít o sekundu delší sobotu, víkend, prázdniny...

Přidávání přestupných sekund nesouvisí s přestupným rokem. O přidání přestupné sekundy rozhoduje na základě svých měření Mezinárodní služba rotace Země, která tak učinila od roku 1972  již 24krát, naposledy v roce 2008.

Přestupnou sekundu je možné v případě potřeby i ubrat, což se doposud nestalo. Minuta, vzniklá přidáním nebo ubráním sekundy bývá označována přestupná minuta.

Přestupná sekunda je důležitá pro přístroje, které měří čas s přesností na miliardtiny sekundy přesně. Každá změna času způsobuje těmto elektronickým přístrojům problémy, které musí řešit odpovídající software, aby nedošlo k mnohem fatálnějším celosvětovým následkům.

Z důvodu softwarových komplikací probíhají mezi vědci neustále jednání o opuštění systému přestupných sekund. Jedním z návrhů je čekat až nastane rozdíl časů celé hodiny, a následně přidat jednorázově celých 60 minut. K tomu by však mělo docházet jednou za zhruba 5000 až 6000 let.  Ve vědecké obci se mluví o tom, že by se od přidávání přestupných sekund upustilo od roku 2017.

Zdroj obrázku: http://oko.yin.cz/36/odkud-pochazi-sekunda/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře