Kolumbovo vejce

1. srpen 2012 | 06.01 |

kolumbovo vejceSlovní spojení "Kolumbovo vejce" se vztahuje k vyprávěné historce o Kryštofu Kolumbovi, který údajně postavil vejce na špičku. Jde se o zdánlivě složitou věc, která má nečekaně jednoduché řešení. V přeneseném slova smyslu se toto rčení užívá tam, kde se náhle objeví nezvykle jednoduché řešení v zapeklité situaci.

Když byla Kolumbova zásluha na objevení Ameriky zlehčována, vyzval mořeplavec Kryštof Kolumbus jednoho z těch, kteří tvrdili, že je snadné doplout do Ameriky, aby postavil vejce na špičku. Po jeho spoustě marných pokusů, když se vejce opakovaně vracelo do ležící polohy, vzal Kolumbus vejce, kterému naťuknutím rozbil jeho špičku a pak jej takto postavil na stůl. Toto řešení se opět nespokojencům nelíbilo, ale Kolumbus tvrdil, že to takto mohl udělat kdokoliv před ním a tím problém vyřešit.

Postavit vejce na špičku lze i různými fyzikálními způsoby. Dynamickým způsobem můžeme vejce uchopit mezi prsty na rovné podložce a rychle je roztočit. Vejce se po chvíli postaví na špici a točí se takto, dokud se jeho rotační energie nepřemění ve vnitřní energii vajíčka a podložky v důsledku tření. Vejce má ve svém podélném směru osu symetrie, která je zároveň jedinou volnou osou rotace. Proto při troše šikovnosti zaujme vejce rotací polohu na špici, při které se otáčí kolem této své volné osy.

Další způsoby, jak vejce umístit na špičku jsou méně akční, ale také vyžadují trochu šikovnosti a trpělivosti.

Malými otvory vyfoukneme obsah  vejce a  jeden z otvorů zalepíme vhodným bílým lepidlem. Druhým otvorem nasypeme do vajíčka jemný písek pro činčily tak, aby zaplnil asi čtvrtinu objemu vajíčka, které zafixujeme do držáku v poloze na jeho špičce. Písek ve vajíčku však musíme zajistit proti samovolnému přesýpání nalitím vrstvičky lepidla do vajíčka. Pak necháme lepidlo zatuhnout a otvor opět zacelíme bílým lepidlem. Vajíčko po umístění na špičku se  snaží zaujmout stabilní polohu, kdy jeho těžiště leží co nejníže. Těžiště celého "vajíčka" je nyní posunuto směrem ke špičce a těžnice prochází špičkou vajíčka. Vajíčko má najednou svou stabilní polohu na špičce.

Nejjednodušší variantou jak vyřešit problém Kolumbova vejce je nasypat na bílou rovnou podložku nepozorovaně trochu kuchyňské soli, do níž vejce postavíme (zpravidla to jde dobře tím širším koncem).  Sůl ze stolu opatrně odfoukneme, aby nebyla příliš vidět. Vajíčko stojí jen pomocí několika krystalek soli, které nejsou zvláště na bílé podložce vidět. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře