Rezonance zvuku v Hypogeu

8. prosinec 2009 | 06.00 |

hypogeumMezi úžasné stavby zapsané do Seznamu světového dědictví Unesco je podzemní chrám Hypogeum v Ħal Saflieni na Maltě. Jde o posvátný  komplex rozprostírající na ploše asi 500 m2, který je více než 10,6 m hluboký labyrint podzemních chodeb, komor a sálů, vytesaný do skály, postupně rozšiřovaný po dobu 1300 let. Tato podzemní svatyně má zajímavou fyzikální vlastnost. Bylo zjištěno, že zde zvuk frekvence 110 Hz rezonuje tak, že to lidem připomíná až hřmění.

Američtí fyzikové pomohli místním archeologům prozkoumat akustiku hypogea. Našli výklenek označovaný jako "komnata zázraků", který je v vhodným místem pro zdroj zvuku. Ideálním zdrojem zvuku pak je hluboký mužský hlas, který obvykle rezonuje při frekvencích od 95 Hz do 120 Hz. V hypogeu naměřili rezonanční frekvenci kolem 110 Hz. Není známo, zda tato akustická zvláštnost svatyně byla záměrem stavitelů nebo zda se jedná o náhodu. Tato rezonance mužského hlasu kněžích však mohla mít výrazný vliv na účastníky obřadů. Jak tvrdí výzkumník Joseph Farrugia: "Zdejší rezonace je velmi výjimečná. Hlas je slyšet všude jako hřmění. Není vyloučeno, že rezonance mohly působit na funkce mozku a psychiku kněží i návštěvníků chrámu." 

Američtí vědci zkoušeli v minulém roce na dobrovolnících jejich mozkovou aktivitu při zvukové rezonanci.  Při frekvenci 110 Hz došlo ke změně aktivity mozkové kůry, kdy bylo potlačeno centrum řeči a pod silnější kontrolu pravé mozkové hemisféry se dostávaly emoce. Údajně je možné, že dlouhodobé působení rezonanční frekvence 110 Hz na člověka může vést ke změně jeho psychiky a třeba posílit empatii.

Podle Jaroslava Petra

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Rezonance zvuku v Hypogeu stm 09. 12. 2009 - 09:46
RE: Rezonance zvuku v Hypogeu m.l. 09. 12. 2009 - 23:54