Zákryt Jupiteru Měsícem

14. červenec 2012 | 06.10 |

zákrytMěsíc při svém 29,5 dne trvajícím oběhu kolem Země občas zakrývá hvězdy a planety. Pozoruhodný úkaz nás čeká v brzkých ranních hodinách v neděli 15. července 2012. Srpeček Měsíce zakryje na ranní obloze největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Zákryt Jupitera Měsícem se uskuteční nízko nad východním obzorem a navíc již za ranního svítání. Je to jev, který se běžně neopakuje a tak jej můžeme za vhodných povětrnostních podmínek pozorovat.

Úkaz začne časně ráno už po 3:30 hodině, Jupiter se přiblíží k Měsíci natolik, že bude tvořit z jeho levé strany něco jako přilepenou zářivou perlu. Ta se začne během několika minut za Měsícem ztrácet. Za Měsícem tak na 20 minut zmizí kromě Jupiteru i 4 velké Galileovské měsíce. Objeví se až před čtvrtou hodinou ranní.

Nad Měsícem se v tomto okamžiku bude nacházet hvězdokupa Plejády a pod ním další hvězdokupa Hyády. Nízko nad obzorem se bude také nacházet Venuše a hvězda Aldebaran, takže by se navíc mohlo jednat o pozoruhodnou fotogenickou záležitost.
Nejbližší podobný úkaz se z České republiky bude opakovat až v roce 2034.

Zdroj obrázku: http://www.astropardubice.cz/na-obloze/blizi-se-vzacny-zakryt-jupiteru-mesicem/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře