Vrtání kovu magnetickým polem

18. prosinec 2009 | 06.00 |

vrták do kovuVrtat do kovu se dá různým způsobem. Nejčastěji do bývá speciálními vrtáky do kovu, které se vyrábí z rychlořezné oceli válcováním a kováním za tepla, nebo vybroušením z polotovaru o vysoké pevnosti. Vrtání s nimi často způsobuje nepřesnosti ve velikosti , tvaru a hladkosti otvorů. Laserové vrtání zase spotřebuje mnoho energie a jeho používání je drahé. Němečtí vědci z Fraunhoferova institutu objevili novou techniku řezání a obrábění kovů. Místo vrtáků a laseru používají krátké, prudké a směrované pulsy elektromagnetického pole.

Toto krátkodobé usměrněné magnetické pole dokáže až 7x rychleji než laser vyvrtat v kovu přesný otvor. Metoda vrtání magnetickým polem je nejenom rychlejší a levnější, navíc nedochází k mechanickému opotřebení nástroje, protože je bezkontaktní.  Velmi silné magnetické pole vzniká speciální kombinací indukčních cívek a kondenzátorů a vyvolává během milisekund z malé vzdálenosti na materiál tlak přes 350 GPa.

Vývoj tohoto zajímavého způsobu vrtání pokračuje, vědci ve své aparatuře upravují cívky tak, aby mohlo probíhat vrtání a řezání do kovů v různých tvarových modifikacích, které vyžaduje zejména automobilový průmysl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře