Aerografit - nejlehčí materiál na světě

16. červenec 2012 | 06.01 |

aerografitNěmečtí fyzikové z týmu Karla Schulteho z Hamburské univerzity jsou nyní na špici v závodu o nalezení nejlehčího materiálu. Donedávna nejlehčí známý materiál, kovová "mřížka" (z fosforu a niklu) z HRL v USA, znázorňovaná na fotografiích jako destička položená na pampeliškovém chmýří,  se svou hustotou 900 gramů na krychlový metr, byl nahrazen materiálem nazvaným aerografit. Název vznikl složením slov vzduch a uhlík. Tvoří jej prostorově orientované duté uhlíkové nanotrubičky a jeho hustota je 0,2  mg/cm³.

Tyto superlehké porézní materiály mají už nyní své uplatnění v nejrůznějších oblastech. Například předchozí nejlehčí materiál zvaný aerogel  z oxidu křemičitého (1g /cm3) využívala NASA v sondě StarDust pro odebírání vzorků z komet. Tento gel zvaný také "zmrzlý dým" sloužil jako úžasný lapač částic ve vesmírném prostoru. Částice prachu, které do něj v rychlosti několika kilometrů za sekundu narazily, přežily srážku v nezměněném stavu. Při dopadu na pevnější materiál by totiž došlo k jejich zahřátí a odpaření. Další použití mají  aerogely jako významná, tepelná izolace.

Nový materiál unese hmotnost až 35x větší, než aerogel a lze jej zdeformovat do objemu až 1000krát menšího. Díky svému složení vede také elektrický proud a může být proto využíván pro výrobu ultralehkých baterií.

Zdroj obrázku: http://www.theverge.com/tag/aerographite

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře