Hand Boiler - hračka pro zamilované

15. srpen 2012 | 06.00 |

V internetových obchodech lze nalézt spoustu zajímavých fyzikálních pomůcek. Jednou z nich je Hand Boiler označovaný také jako Love meter. Jedná se o skleněný dekorativní předmět složený obvykle ze dvou větších baněk propojených různě tvarovanou trubičkou a naplněný barevnou kapalinou. Při dotyku rukou dolní baňky s kapalinou se začne kapalina vlivem dodaného tepla intenzivně vypařovat a přesunuje se do horní části.

Tato hračka se vlastně experimentálním důkazem izochorického děje v plynu, kdy je v celém skleněném systému konstantní objem plynu, ale mění se s teplotou jeho tlak podle Charlesova zákona.

Zbarvená tekutina uvnitř skleněné dekorace je složená zřejmě ze směsi ze směsi těkavých kapalin, které mají svoji teplotu varu těsně nad pokojovou teplotu. Při dodávání tepla rukou vzrůstá teplota kapaliny v nádobce a tím přímo úměrně roste tlak plynu, který je v uzavřeném systému. Směs kapalin je velmi těkavou látkou (má nízkou teplotu varu) a tak se množství plynu neustále zvětšuje a svým tlakem přetlačí zbarvenou kapalinu nakonec do horní baňky, kde je tlak plynu menší.

Když do ruky nyní uchopíme horní baňku, začne se zde zahřívat kapalina a narůstá v ní tlak plynu, proto se kapalina přemístí zpět do dolní baňky.

Tento dekorativní předmět se prodává jako suvenýr zamilovaných. Občas se mu říká Love meter, protože čím více jste zamilovaní (asi s tím souvisí teplota rukou ), tím více kapalina se kapalina vypařuje a tím prudčeji proudí směrem vzhůru skleněnou trubicí. Ale nejspíše je toto označení komerčním prodejním tahem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Hand Boiler - hračka pro zamilované franta* 30. 08. 2012 - 19:55