Zvedne hůlka písek ve sklenici?

19. srpen 2012 | 06.00 |

Plážovou obměnou čínského triku s rýží je pokus se sypkým pískem. Čínský trik s rýží spočíval v tom, že se do nádobky nasypala suchá rýže, do které se postupně shora zanořoval kuchyňský nůž. Za pronášení magických čínských zaříkadel se nožem snažíme zhustit zrníčka rýže kolem něj natolik, že v jistém okamžiku můžeme zvednout za nůž celou nádobku s rýží. Pokus s pískem je neméně jednoduchý a o to více překvapivý.

Do nádobky (efektní je čirá sklenice) vložíme shora dřevěnou hůlku a zasypáváme ji jemným suchým pískem. Skleničku přitom zboku postupně oťukáváme například nožem. Po určité době můžeme za hůlku celou nádobku s pískem vytáhnout.

Vysvětlení záhadného chování rýže nebo písku je podobné. Propícháváním rýže nožem nebo proťukáváním písku ve sklenici dojde ke zhuštění zrnek v nádobce natolik, že svým silovým působením vyvolají tlak působící na vnořený předmět a stěny nádobky.  Předmět je pak natolik dobře přichycen k sypkému materiálu, že při jeho vytažení snadno překonáme tíhovou sílu, která na něj působí směrem dolů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře