Proč je za jasné noci velký hluk?

14. srpen 2012 | 06.00 |

soundTaké jste si všimli, že v noci například při sledování letošních Perseid je poměrně velký hluk?  Není to způsobeno ani meteory ani  létajícími letadly, která se z Londýna rozlétávají na všechny světové strany. Zkrátka zdroje hluku, jakými mohou být v noci dálnice či vlak, jsou lépe slyšet. Přitom automobilový provoz je v noci daleko menší a dalších zdrojů hluku s pokročilou noční hodinou má ubývat.

Velký vliv na šíření hluku má kromě reliéfu terénu rovněž vítr, vlhkost vzduchu , ale zejména teplotní rozvrstvení atmosféry. Především za jasných nocí je povrch země prochladlý a drží se u něj studený vzduch, který má větší hustotu než teplý. Zvukové vlny, které se šíří atmosférou od zdroje hluku se tak odklánějí k vrstvám s nižší teplotou – k zemi. Tady se mnohokrát odrážejí a tím se zesilují. Proto je slyšet hluk mnohem hlasitěji. Velmi výrazný je tento efekt  v několikasetmetrové vzdálenosti od jakéhokoliv zdroje zvuku.

 Během letního dne mají přízemní vrstvy mnohem větší teplotu od prohřátého zemského povrchu . I tentokrát putují zvukové vlny k chladnějším vrstvám, ale tentokrát směrem vzhůru. Proto je třeba ve městech hluk dopravy slyšet výrazněji ve vyšších patrech budovy než na chodníku. Důvodem tohoto efektu je skutečnost, že rychlost zvuku v chladném vzduchu je menší než v teplém.

Zdroj obrázku: 
http://ultrapark.kaist.ac.kr/research/index.php?mode=local

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč je za jasné noci velký hluk? korry 14. 08. 2012 - 11:16
RE: Proč je za jasné noci velký hluk? sedlak 03. 09. 2016 - 22:26
RE: Proč je za jasné noci velký hluk? driller 11. 08. 2017 - 22:45