Zpěvák s největším hlasovým rozsahem na světě

26. srpen 2012 | 06.00 |

Běžný rozsah neškoleného lidského hlasu dospělých osob je asi 1,5 oktávy. Dobrý zpěvák obsáhne svým hlasem 3 oktávy, výjimečný zpěvák až 5 oktáv. Američan Tim Storms má však podle  Guinessovy knihy rekordů hlasový rozsah až 10 oktáv.

Zdrojem všech znělých lidských zvuků jsou kmitající hlasivky. Vlivem vzduchu vydechovaného z plic se stažené hlasivky stávají pružnými a začínají kmitat. Frekvence těchto kmitů závisí jednak na  tlaku vzduchu a také na svalovém napětí hlasivek. Tomuto kmitočtu se říká základní tón lidského hlasu, pohybuje se v rozmezí 50 – 400 Hz a je přítomen při tvorbě všech znělých zvuků.Vytvářený zvuk se šíří hlasivkovým traktem a je vydáván rty do volného prostoru.

Výšku hlasu ovlivňuje napínání hlasivek svaly a délka hlasivek. Muži mají délku hlasivek přibližně 18 mm, ženy asi 12 mm. Tyto hranice určují výškový rozsah lidského hlasu, který se rovná asi dvěma oktávám, přičemž oktáva je interval mezi prvním a osmým stupněm diatonické stupnice. Lidský hlas se mění s věkem: hlas novorozence má kmitočet kolem komorního a ( 440 Hz).  Během pohlavního dospívání dochází k mutování a výška hlasu klesá. Stářím ztrácí člověk nejen libozvuk, ale i objem hlasu. Chrupavky zkostnatějí a vazy sesychají. Obyčejně se hlas u starců stává vyšším a u stařen hlubším.

Tim Storms však má hlas s neuvěřitelně hlubokým tónem o frekvenci 0,189 Hz, že je ani lidské ucho s limitní hodnotou 16 Hz nedokáže zachytit. Jeho unikátního hlasu si v jeho dětském věku všiml krční a nosní specialista, který ho slyšel zpívat na koncertu křesťanské a capelly. Při následném vyšetření v ordinaci  lékař zjistil, že chlapec má  hlasivky téměř dvakrát tak dlouhé, než je běžné  a svaly kolem jeho hlasivek mají mnohem větší pohyb.

Zpěvák svůj obrovský rozsah popisuje následovně: "Kdybyste dali dvě piana vedle sebe a posadili se na jejich levý konec, tak to by se dalo přirovnat asi k tomu, kam až můžu hlasem klesnout - osm oktáv níž, než je na pianu nejnižší G.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.43 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře