Hořící led

7. září 2012 | 06.00 |

Na veletrhu EMO v Hannoveru předváděla ve své expozici firma Huettinger experiment s hořícím ledem. Mezi několik kovových závitů se bezkontaktně vloží kostka ledu, která se začne postupně rozsvěcovat a po krátkém čase září natolik, že vyvolává iluzi hořícího ledu. Toto video se na internetu rozšířilo natolik, že zaplevelilo spoustu serverů s kuriozitami, kde je nikdo nedokáže vysvětlit nebo je vysvětlováno hodně nesprávně. Přitom stačí sledovat průběh experimentu a vědět něco o indukčním ohřevu.

Indukční ohřev se dnes běžně používá k rychlému a vysoce účinnému ohřívání kovového dna hrnců při vaření prostřednictvím elektromagnetického vlnění. Podmínkou indukčního ohřevu tedy musí být nádobí z vodivého a dobře zmagnetizovatelného materiálu. A to je také základem uveřejněného experimentu. Samotná kostka ledu se totiž tímto způsobem ohřívat příliš nebude. Obsahuje ve svém nitru přehnutý kovový plíšek.

Ohřev se provádí cívkou s několika málo závity. Cívkou prochází střídavý proud buď o frekvenci sítě (50 Hz), častěji o vysoké frekvenci desítek až stovek kHz. Nižší frekvence se používají pro velké předměty, vyšší pro tenkostěnné a drobné předměty. Kolem závitů cívky se vytváří elektromagnetické pole, prostřednictvím kterého se indukují ve zmíněném kovovém plíšku uvnitř ledu vířivé proudy. Tyto proudy vyvolají zahřátí kovového plíšku natolik, že se v ledu rozžhaví a ledem jen efektně prostupuje a odráží se jeho světlo. Plíšek zahřívá led, ale ten díky své vysoké měrné tepelné kapacitě a měrnému skupenskému tání začíná jen pozvolně sublimovat a tát za vzniku efektních "hořících" vodních par. Po delší době dojde k roztátí ledu, ze kterého vypadne na podložku kovový plíšek, který to všechno způsobil.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře