Co je Heat burst?

28. srpen 2012 | 06.00 |

Vzácný meteorologický jev označovaný jako Heat burst se prý objevil v severních Čechách. Přišli s tím některé české amatérské meteorologické servery. Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák potvrdil, že Heat burst vzhledem k podmínkám nastat mohl. "Ovšem jev je to velice lokální a aby byl změřen, musí v tom místě být měřicí stanice. Na stanicích ČHMÚ toto zaznamenáno nebylo."

Heat burst  se objevuje během nočních hodin za dlouhotrvajících bouřek jako silný a krátký náraz větru s náhlým zvýšením teploty. Během dne bouřkové mraky nasávají teplý a vlhký vzduch z povrchu, který končí krátce po západu slunce. Potom začne z oblaku do suchého a chladného vzduchu pršet, přičemž se dešťové kapky intenzivně vypařují a nedopadnou na zem.

Vzhledem k odpařování dešťových kapek získává vzduch jiné fyzikální vlastnosti než vzduch v jeho okolí. Začíná klesat k zemi a přitom se výrazně otepluje. K zemi z bouřkového oblaku vyrazí prudký náraz teplého vzduchu, což způsobí někdy dramatické oteplení v některých případech až o 20°C. Takto extrémně horký a suchý vzduch může zůstat na místě po dobu několika hodin, než teplota vrátí do normálu.

Zatímco podle pozorování na některých severočeských a východočeských meteostanicích došlo pouze ke zvýšení teploty o 5 °C, ve světě byly zaznamenány mnohem silnější Heat bursty:

11. července 1909 v 03:00 ráno, Cherokee (Oklahoma) 57,8 ° C
6. července 1949 v Portugalsku nárůst teploty z 38 prý až na 70 ° (to by byla největší naměřená teplota vzduchu na Zemi!!!)
1960 v Kopperl (Texas) teplota se prý dostala na neuvěřitelných 60 °C (měření pochází jen od místních pozorovatelů). Zničena byla rozsáhlá část vegetace.

Tak vysoké teploty vzduchu nebyly nikdy oficiálně potvrzeny profesionálními meteorologickými stanicemi. Světovým rekordem tak zůstává teplota 57,8 °C v Libyi v roce 1922, která se ale nenastala během při Heat burst. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Co je Heat burst? dejv 04. 07. 2014 - 12:49